Slávnostne otvorili náučný chodník Kurinecká dubina + video

Náučný chodník Kurinecká dubina dnes slávnostne otvorili pri lávke a jednej z informačných tabúľ. A to aj za účasti predstaviteľov rimavskosobotskej samosprávy a pracovníkov Štátnej ochrany prírody SR – Správou CHKO Cerova vrchovina, ktorí spolupracovali s mestom. Na jeho otvorení sa zúčastnili tiež priaznivci prírody a turisti, ktorí si spolu s tvorcami chodníka prešli detský okruh.

Chodník prechádza prírodnou rezerváciou pomedzi staré duby, ktoré sú domovom pre mnohé chránené druhy vtákov, hmyzu, netopiere či inú drobné druhy cicavcov. Ponúka dva okruhy.

Menší pre rodiny s deťmi, ktorý meria 2,6 kilometra a dlhší má vyše 4 kilometre. Štart a cieľ je pri autobusovej zastávke. Dôležitým cieľom zriadenia náučného chodníka je usmerniť pohyb návštevníkov v prírodnej rezervácii Kurinecká dubina a jej ochrannom pásme.

Návštevníkom chodník približuje turisticky zaujímavú lokalitu v blízkosti vodnej nádrže Kurinec a poukazuje na prírodné a historické hodnoty územia. Pôvodne bolo územie vyhlásené za chránené z dôvodu ochrany hniezdisk krakle belasej. Staré stromy sú významné z hľadiska zvyšovania biodiverzity v krajine. V časti boli pôvodne pasienky, ktoré zarástli a za uplynulé roky sa vytvoril kompaktný porast.

Menší okruh má podľa ochranárov veľa nižších tabúľ, aby k nim mali dobrý prístup aj deti. Čakajú ich tam rôzne úlohy, ako dopĺňanie názvov stromov pri brehových porastov. Nájdu tu vŕbu, jelšu či bazu a iné dreviny viazané na brehové porasty. V samotnom lese rastú aj duby, javory či hraby. Otvorenia sa zúčastnil aj televízny štáb RTVS z relácie Televíkend.

Zdroj: vobraze.sk