Vedca Igora Lacíka ocenili titulom výnimočná osobnosť vedy na Slovensku. Študoval na gymnáziu v R. Sobote

Igor Lacík (61), ktorý pochádza z Klenovca, sa stal laureátom v hlavnej kategórii výnimočná osobnosť vedy na Slovensku. Prevzal si ho včera v priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave, kde sa konalo oceňovanie výnimočných vedcov Eset Science Award 2023. Trofej si Lacík prebral z rúk Michela Mayora, nositeľa Nobelovej ceny za objavenie exoplanét. Súčasťou ocenenia bol aj finančný dar vo výške 100 tisíc eur, ktorý venovala spoločnosť Eset. Lacík bol ocenený za jeho výrazný novátorský prístup pri použití polymérov v experimentálnej terapii, ktorá sa pokladá za novú generáciu možností liečenia cukrovky.

Ako na ocenení uviedol Igor Lacík, je veľmi potešený, že získal, získali, túto cenu a že mohli ukázať, že Slovensko patrí na mapu vedy celého sveta. Táto cena podľa neho patrí všetkým jeho skvelým kolegom či už doma, alebo aj v zahraničí. „Veda je úžasná vec. Ja som veľmi rád, že som sa v priebehu tých rokov, počas ktorých pracujem vo vede, naučil jazyku vedy. Podstata je, že vedu robia ľudia a bez tých vhodných ľudí, ktorých stretnete v živote, fakticky veci nefungujú,“ povedal Lacík. Ako dodal, svet ide rýchlo dopredu. „Toto naše storočie musí byť storočím, kedy sa musí zmeniť a zlepšiť ľudský charakter,“ poznamenal Lacík. Oceňovanie odvysielala RTVS v priamom prenose.

Igor Lacík pôsobí v Ústave polymérov Slovenskej akadémie vied, kde sa jeho tímu darí nachádzať využitie polymérnych materiálov v liečbe cukrovky. Zameriavajú aj na syntézu špeciálnej skupiny vodorozpustných polymérov. Tá bola donedávna pre svet veľkou neznámou, až kým sa jej nezačal venovať tím slovenských vedcov. „Vyzerá to tak, že sa blýska na lepšie časy. V nedávnej dobe boli uskutočnené dve klinické transplantácie v nemocniciach na Slovensku. Na základe expertízy môžu pomôcť zdraviu človeka,“ hovorí Igor Lacík, ktorého hnacou silou je, že sa človek nemôže vzdávať, ako vedec aj ako človek má pred sebou vždy nejaké méty. Každá odpoveď podľa neho produkuje ďalšie otázky. Preto veda a poznanie v princípe nemá svoje limity. 

Igor Lacík roky žil v Rimavskej Sobote. Študoval na tunajšom gymnáziu, kde jeho vedeckú kariéru začala formovať učiteľka chémie. Neskôr to už boli hviezdy na vedeckom nebi, ktoré stretol na svojich dlhodobých zahraničných pobytoch v Austrálii, USA, Nemecku či vo Francúzsku. Návštevy Rimavskej Soboty obmedzil, ako sa jeho mama presťahovala do Bratislavy. Je laureátom Krištáľového krídla z roku 2016 v kategórii medicína a veda.

Zdroj: vobraze.sk, esetscienceaward.sk, reprofoto: RTVS, ESET Science Award