V hnúšťanskej nemocnici zakúpili digitálny röntgen, prerábajú i kuchyňu

V nemocnici v Hnúšti zakúpili nový digitálny röntgen a vynovujú i nemocničnú kuchyňu. Informáciu pre vobraze.sk potvrdil Zsolt Sproho z R. Soboty, riaditel neziskovej organizácie Gemerclinic, ktorá v Hnúšti poskytuje zdravotnú starostlivosť. Podľa jeho slov do nemocnice dlhodobo dodávali stravu iný subjekt (Robotnícky dom), čo nebolo najlepšie, no na výstavbu alebo rekonštrukciu kuchyne neboli financie. „Teraz sa financie našli a prerábame kuchyňu pre 150 klientov z vlastných zdrojov. Zabezpečujeme stravu pre  vyše 100 klientov našich klientov od raňajok až po večeru,“ povedal Sproho, ktorý však výšku investície nekonkretizoval.

Okrem kuchyne v nemocnici zakúpili aj nový digitálny RTG prístroj. „Je tam veľmi starý prístroj. Momentálne prebiehajú rekonštrukčné práce, k dispozícii pacientom by mal byť nový röntgen od začiatku januára. Starý zostáva zatiaľ súbežne k dispozícii pacientom, preto je náročná aj jeho inštalácia. Investícia do prístroja i prerábky predstavuje okolo 200-tisíc eur,“ dodal riaditeľ nemocnice, ktorá prevádzkuje interné oddelenie aj s lôžkovou časťou pre 24 pacientov. Okrem toho v prevádzke je oddelenie pre dlhodobo chorých (ODCHL) a dom ošetrovateľskej starostlivosti DOS 1 a DOS 2, ktorý je v prevádzke asi dva roky. „Sme takmer na sto percent vyťažení. Jeden dom ošetrovateľskej činnosti je v bývalom detskom pavilóne a druhý v bývalom novorodeneckom oddelení,“ podotkol. 

Nemocnica podľa riaditeľa zamestnáva približne 90 ľudí z Hnúšte a okolia, ktorí sa starajú o klientov. Ak je potrebné, využívajú zdravotnícke služby interného oddelenia, podobne ako aj verejnosť. Interné je podľa riaditeľa kostrou nemocnice spolu aj s lôžkovou časťou a je najstabilnejším oddelením. Primárkou je Anna Šeböková a lekármi sú Géza Hizsnyan (garant zariadenia), Milan Keľo, Adriana Sýkorová a Taras Polovynka, ktorý je z Ukrajiny a pracuje tam asi tri roky. „Čo vieme, tak pacientov liečime u nás, ťažšie prípady vozíme do nemocnice v Rimavskej Sobote,“ dodal Stroho. V spádovej oblasti nemocnice žije viac ako 30-tisíc ľudí. Nemocnica prevádzkuje aj niekoľko ordinácií, ktoré sa nachádzajú v poliklinike v centre mesta. 

Hnúšťanská nemocnica je v súkromných rukách už  17 rokov. O odpredaji rozhodli v auguste 2006 poslanci mestského zastupiteľstva jednomyseľne. Odpredaná bola pre Petra Molnára a jeho manželku. Ako sa uvádza v kronike mesta Hnúšťa, bolo to za odplatu 37 mil. Sk (približne 1,2 miliónov eur), čo tvorilo vtedy výšku dlhov príspevkovej a neziskovej organizácie, ktorej zriaďovateľom po prechode z ministerstva zdravotníctva bolo mesto Hnúšťa. Investor sa zaviazal, že 25 rokov zachová zdravotnú starostlivosť vo vtedajšom rozsahu, zriadi ďalšiu lekáreň, dobuduje hospic, respektíve domov dôchodcov a v priebehu piatich rokov investuje 120 miliónov korún (zhruba 4 mil. eur).

Zdroj: vobraze.sk