Poštová filatelistická služba (POFIS) do emisného plánu poštových známok na rok 2023 zaradila aj dvojicu známok s motívmi Gotickej cesty Gemera a Malohontu, ktoré vyšli v emisii umenie. Autormi sú známi slovenskí umelci, ktorí stredoveké námety z interiérov katolíckych kostolov v Rákoši a Chyžnom (okres Revúca) zachytili kombinovanou technikou oceľorytiny a ofsetovej tlače.
Návrh známky z Rákoša vytvoril akademický maliar Rudolf Cigánik, do ocele ho vyryl Jozef Česla, známku v Chyžnom celú navrhol a pripravil jeden z najvýznamnejších slovenských oceľorytcov František Horniak. Horniakovi bola 18. decembra v rámci slávnostného podujatia Deň poštovej známky a filatelie 2023 udelená cena za najkrajšiu slovenskú rytinu. Cenu v tejto kategórii si autor prevzal z rúk ministra dopravy Jozefa Ráža.
Tieto známky sú venované freske sv. Trojice z kostola Najsvätejšej Trojice v Rákoši a tabuľovej oltárnej maľbe sv. Juraja z kostola Zvestovania Panne Márii v Chyžnom. Boli vydané vo veľkosti 44,4 mm x 54,4 mm v nominálnej hodnote 2,60 eura – v náklade po 40 000 kusov. Nástennú maľbu Boha s troma tvárami a štyrmi očami vytvorili na bočnej stene víťazného oblúka v rákošskom kostole v poslednej tretine 14. storočia a pod neskoršími nátermi ju opäť objavili až v roku 1993. Výjav sv. Juraja bojujúceho s drakom sa nachádza v chyžnianskom chráme na pravom krídle hlavného, neskorogotického oltára z roku 1508, ktorý vytvorila dielňa Majstra Pavla z Levoče.
Obe známky sú vytvorené z piatich rovnakých farieb a vyrábali sa náročnou kombinovanou technikou oceľotlače a ofsetu. Oceľotlač sa pri výrobe poštových známok vo svete dnes používa len veľmi zriedka a sme jedna z mála krajín, ktorá si zachovala túto pôvodnú grafickú technológiu.
V roku 2020 združenie Gotická cesta iniciovalo diskusiu o vydaní poštových známok s motívmi zo stredovekých kostolov v regióne. Po dlhom a precíznom procese tvorby Poštová filatelistická služba (POFIS) 26. októbra tohto roka oznámila vydanie dvoch špeciálnych známok v emisii umenie.
Pri príležitosti vydania známok sa 10. novembra priamo v Rákoši konalo slávnostné uvedenie známok do života, kde boli známky aj posvätené generálnym vikárom Rožňavskej diecézy Rastislavom Polákom. Samotné známky a proces ich tvorby predstavil za POFIS Martin Vančo, prehliadka kostola Najsvätejšej Trojice so sprievodným slovom reštaurátora Petra Mlícha vo večernom prítmí bola príjemným bonusom. Súčasťou uvedenia do života bola aj špeciálna pečiatka s logom Gotickej cesty vytvorená iba pre túto príležitosť. Na organizácii podujatia sa podieľala obec Rákoš, finančne bola akcia podporená Rozvojovou agentúrou BBSK.
„Sme veľmi radi, že naše duchovné a kultúrne dedičstvo bude nielen na Slovensku, ale aj na medzinárodnej úrovni prezentované v takejto kvalitnej a nadčasovej forme,“ poznamenal Peter Palgut, podpredseda združenia Gotická cesta.
Zdroj: tlačová správa – združenie Gotická cesta, Peter Palgut (redakčne upravené), foto: Gotická cesta