Laššák šéfuje hasičom v okrese R. Sobota pätnásť rokov

Marek Laššák (uprostred horného radu)

Marek Laššák je šéfom Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Rimavskej Sobote už pätnásť rokov. Poverený jeho vedením bol od začiatku mája 2008, keďže dovtedajší riaditeľ Július Beracko odišiel do výsluhového dôchodku. Za okresného riaditeľa bol Laššák vymenovaný po výberovom konaní od začiatku októbra 2008. O funkciu mali záujem štyria uchádzači. Pochádza z Kokavy nad Rimavicou. V Rimavskej Sobote žije vyše desať rokov.

„V prvom rade tých pätnásť rokov prebehlo veľmi rýchlo a ani mi to tak nepripadá. Počas toho obdobia sa nám podarilo zrekonštruovať obidve hasičské stanice – v Rimavskej Sobote i Hnúšti, ako aj vymeniť kompletne techniku určenú na výjazd. Za ten čas sa vymenila väčšina kolegov a kolektív sa výrazne omladil. Nebolo to vždy na škodu, lebo pohľad mladých kolegov často zmenil zaužívané zvyky a všetkých nás to posúva o kúsok dopredu,“ povedal pre vobraze.sk okresný riaditeľ HaZZ v Rimavskej Sobote Marek Laššák (45).

Poukázal na to, že HaZZ má vyšpecifikované úlohy zo zákona, ale vo všeobecnosti sa príslušníci zúčastňujú na najrôznejších zásahoch. „Postupne zásahy k požiarom dosahujú iba tretinu zásahovej činnosti a ostatné zásahy sú technického charakteru. V podstate si už občania zvykli, že keď majú akýkoľvek problém, tak sa obracajú na hasičov. Okresné riaditeľstvo v R. Sobote je súčasnej dobe personálne stabilizované, čo je, samozrejme, dôležitým faktorom pri plnení stanovených úloh,“ skonštatoval.

Pred tým, než sa stal okresným riaditeľom, zastával Marek Laššák tri roky funkciu vedúceho prevádzkovo – technického oddelenia, teda zástupcu okresného riaditeľa. „Do istej miery som mal predstavu, čo ma poste riaditeľa čaká a bol som na to pripravený. „Myslím si, že všetky menšie, ale i veľké zásahy a iné úlohy na nás kladené, sme ako okresné riaditeľstvo HaZZ zvládli celkom dobre. Aj to, čo sa na prvý pohľad zdalo ako zložité, sa nakoniec spoločnou prácou a vďaka skúsenostiam starších kolegov podarilo vyriešiť,“ dodal.

Za obdobie, počas ktorého šéfuje hasičom v okrese Rimavská Sobota, mu utkvelo v pamäti niekoľko väčších udalostí, či to už boli povodne v rámci celého okresu, alebo požiare v hnúšťanskom uhoľnom sklade, v Detoxe a CTS v Rimavskej Sobote, ale tiež lesné požiare v katastrálnom území Klenovca, Tisovca i na hraniciach s Maďarskom. „Všetkých nás preverili úlohy aj počas covidu, kde sme znovu potvrdili, že HaZZ je pripravený skoro na všetko,“ uviedol Laššák. Pozitívnym spôsobom vníma veľmi dobré výsledky družstiev, ktoré reprezentovali tunajšie okresné riaditeľstvo v hasičskom športe i na súťažiach vo vystrihovaní zranených osôb z havarovaných vozidiel.

Avizuje, že v najbližšom období ich čaká organizácia krajskej súťaže v hasičskom športe. „Druhého júna bude prebiehať na OR HaZZ v Rimavskej Sobote výstup na štvrté podlažie a popoludní na rimavskosobotskom futbalovom štadióne požiarny útok. Medzi výzvy v dlhšom časovom horizonte patrí statické zabezpečenie budovy hasičskej stanice v Rimavskej Sobote, ako aj opätovná obmena základnej hasičskej techniky, predovšetkým vozidiel určených na dopravné nehody,“ načrtol okresný šéf hasičov.

Štvrtého mája je sviatok sv. Floriána – patróna hasičov. „Naše okresné riaditeľstvo sa dnes zapojilo do výzvy Prezídia HaZZ, a to tak, že sme o 12:00 h na 30 sekúnd zapli zvukové výstražné zariadenia na vozidlách,“ priblížil Marek Laššák. Ako doplnil, práca hasiča je jedným z najváženejších povolaní medzi ľuďmi a nie bezdôvodne. „Každodenná pomoc ľuďom, ktorí sa ocitli v tiesni, je neoceniteľná a pre mnohých sa stala poslaním. Touto cestou by som rád poďakoval všetkým mojim kolegom, či už súčasným, ale aj bývalým, za ich obetavú prácu, keď pri zásahoch dokazovali svoju pripravenosť, pri kontrolách a kolaudáciách odbornosť a pri všetkých podporných činnostiach pracovitosť a nielen to,“ nechal sa počuť okresný riaditeľ.

Babic sa udomácnil na poste zástupcu okresného riaditeľa

Zdroj: vobraze.sk, foto: album M. Laššáka, OR HaZZ R. Sobota