Babic sa udomácnil na poste zástupcu okresného riaditeľa

Martin Babic

V Hasičskom a záchrannom zbore začína už 14-ty rok. Martin Babic je dvojkou na Okresnom riaditeľstve HaZZ Rimavská Sobota. Pochádza z Teplého Vrchu a prešiel si viacerými funkciami v zbore. Osem rokov bol veliteľom hasičskej stanice v Hnúšti. Zhruba pred rokom sa stal nielen zástupcom okresného riaditeľa Mareka Laššáka, ale zároveň je tiež šéfom rimavskosobotskej stanice i vedúcim prevádzkovo-technického oddelenia. „Trochu sa mi to nakumulovalo, ale vedel som, do čoho idem, lebo predtým som už zastupoval môjho predchodcu Mariana Brádňana. S ním som sa vlastne vystriedal a on sa vrátil do Hnúšte,“ vysvetlil Babic. Rozdiel medzi fungovaním na hasičských staniciach v Hnúšti a R. Sobote vidí v počte riadenia hasičov. V R. Sobote je ich raz toľko. 

Martin Babic v Rimavskej Sobote už v minulosti pôsobil. Kolegov pozná a pred rokmi si tu prešiel viacerými funkciami. „V roku 2008 som tu nastupoval ako protiplynový technik, potom som sa postupne prepracoval až na veliteľskú funkciu. Prešiel som si takmer všetkými funkciami, ktoré mám na oddelení,“ povedal Babic a dodal, že má tak pod palcom dôležitých kolegov ako technika strojnej služby, spojového technika či zisťovateľa príčin požiaru.

Babic sa angažuje aj u dobrovoľných hasičov na Teplom Vrchu. „Som ešte jeden zo zakladateľov svojej generácie a vo výbore pôsobím tiež,“ spomenul Babic, ktorý tamojších dobrovoľníkov stále považuje za podobne dobre organizovaných, ako sú napríklad vo väčších obciach. „Máme tam ešte takých skalných dobrovoľníkov, ktorí sú doma a vedia prísť na zásah k vypaľovaniu trávy či fungujú pomerne dobre aj pri povodniach. Ešte je tam celkom dobrý kolektív aktívnych dobrovoľníkov. Vieme sa v tomto skoro porovnať Klenovcu,“  doplnil. 

Hasiči v okrese Rimavská Sobota v týchto dňoch zaznamenávajú najviac výjazdov k požiarom suchej trávy, ktoré ľudia úmyselne podpaľujú. „K vypaľovaniam sme za minulý týždeň mali aj 16 výjazdov. Pritom je to zakázané a hrozia pokuty,“ hovorí Babic, podľa ktorého je problém nájsť páchateľa, no nedávno sa im to podarilo. 

Požiarov bolo menej, zranilo sa však osem osôb. Najčastejšie horela suchá tráva

Zdroj: vobraze.sk, foto: archiv Martina Babica