Zomrel bývalý okresný šéf hasičov

Július Beracko

Na budove Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Rimavskej Sobote veje čierna vlajka. Hasičov včera zastihla smutná správa, zomrel bývalý riaditeľ Július Beracko. Podľa našich informácií zomrel u obvodného lekára. Tento mesiac oslávil 75 narodeniny. 

V uniforme si odslúžil približne tri desaťročia. „Všetkých nás to mrzí. Bol zanieteným dlhoročným hasičom telom aj dušou. Mal to vyštudované a medzi hasičov priviedol aj synov Petra a Miroslava, obidvaja boli profesionáli, ktorí rovnako pomáhali pri záchrane ľudských životov. Odišli už na výsluhový dôchodok. Miroslav, zhodou okolností, koncom minulého roka,“ povedal pre vobraze.sk terajší riaditeľ OR HaZZ Marek Laššák, ktorý vo funkcii vystriedal Beracka v roku 2008. „Robili sme spolu šesť rokov. Potom odišiel do dôchodku a ešte pár rokov pôsobil ako funkcionár u dobrovoľných hasičov. Chodieval k nám aj na kávu, je to už 14 rokov čo skončil ako okresný riaditeľ. Včera mi už volali viacerí bývalí hasiči, ktorí s ním roky spolupracovali,“ dodal. 

Július Beracko u profesionálnych hasičov začínal ešte v roku 1967. Vykonával aj funkcie veliteľa útvaru či zástupcu náčelníka. Ako spomínal,  dnešným hasičom „závidel“ ich techniku, pretože tú svoju museli častokrát opravovať v stiesnených priestoroch, keď ešte sídlili na Školskej ulici v R. Sobote. Pamätal časy, keď na výjazd poslali dve cisterny lebo vedeli, že jedna nedôjde a tá druhá by mala pomôcť ľuďom, ktorí sa ocitnú v núdzi.

Zdroj: vobraze.sk

Hasičská uniforma im pristane. Pre okresné riaditeľstvo sú prínosom