Výletný vláčik bude naďalej voziť ľudí na Kurinec zadarmo. Plán parkovania vypracovávajú na MsÚ

Výletný vláčik začali pripravovať na sezónu. Pracovníci Technických služieb ním vozia verejnosť do rekreačnej oblasti Kurinec – Zelená voda pri Rimavskej Sobote. „Tento týždeň sme ho vybrali z garáže a pripravujeme ho na sezónu. Aby mal náležité doklady, ako je STK a EK. Odstavili sme ho v dobrom stave, ale v garáži bol asi pol roka. Robíme na ňom bežnú údržbu, keď majú pracovníci chvíľu čas. Ak bude treba, tak dáme poškodené sedačky prečalúniť,“ povedal pre vobaze.sk riaditeľ TSM Tibor Barto.

Služby vláčika počas turistickej sezóny využívajú organizácie či školy. Mali ho už prenajatý aj bývalí študenti na pomaturitnom stretnutí. Na blížiace sa Dni mesta podľa Barta zatiaľ nemali požiadavky na jeho využitie. Ako riaditeľ TSM spomenul, aktuálne sa pracovníci venujú hlavne koseniu či jarnému zberu smetí. Pred letom však plánujú aj na Kurinci obnoviť vodorovné značenia na parkoviskách. „Návštevníci sa snažia parkovať čo najbližšie k bazénom, alebo hľadajú tieň pre auto. Na parkovanie sú využívané hlavne asfaltové plochy, ale aj trávnik. Ľudia veľmi radi parkujú pod lesom,“ priblížil Barto. Asfaltové parkovisko, ktoré je prvé na vstupe na Kurinec a nachádza sa pri hlavnej ceste, nie je veľmi využívané. „Je najďalej od vstupu do areálu a návštevníci ho využívajú, iba keď je už ozaj všetko plné,“ podotkol Barto.

Autovláčik využíva verejnosť na bezplatnú prepravu na Kurinec k bazénom i späť do Rimavskej Soboty. Ako pre vobraze.sk potvrdil primátor mesta Jozef Šimko, vláčik bude na prepravu verejnosti do rekreačnej oblasti Kurinec aj tento rok bezplatný. Samospráva naďalej pripravuje zavedenie parkovného na Kurinci, kde má by zakúpený parkovací automat. Druhý má byť na Hlavnom námestí. Plán parkovania vypracovávajú na mestskom úrade.

Obyvatelia Rimavskej Soboty mali možnosť dostať sa na Kurinec aj cyklocestou. Jej časť je však v rekonštrukcii a prechod je kvôli oprave mostov uzavretá. Ide o úsek, ktorý spravuje Banskobystrický samosprávny kraj a súvisí s výstavbou asi 30-kilometrovej cyklocesty. Tá má spojiť R. Sobotu a Poltár.
Ako dlho bude nepriechodná, uviesť primátor Jozef Šimko nevedel. „Dodávateľ sľúbil, že dielo zrealizuje do začatia letnej turistickej sezóny, avšak Banskobystrický samosprávny kraj signalizuje uzavretie cyklocesty do konca novembra,“ skonštatoval. Podotkol, že o cykloceste rokoval s Tiborom Bartókom, konateľom firmy ATB, ktorá je subdodávateľom A tan ho informoval, že BBSK trvá na rekonštrukcii mostov.

Za parkovanie na Hlavnom námestí i Kurinci sa bude platiť. Vstupné na kúpalisko sa pre Soboťanov meniť nemá

Zdroj: vobraze.sk