V Rim. Zalužanoch bude obecná zabíjačka. Pripravia špeciality, súťažiť budú vo výrobe klobás

V Rimavských Zalužanoch si pripomenú tradíciu. V sobotu 27. januára sa tam uskutoční obľúbená obecná zabíjačka, aká sa niekedy na dedine robievala. Okrem iného sa bude aj súťažiť vo výrobe klobás. Trojčlenné tímy sa môžu ešte hlásiť na obecnom úrade. Ako pre vobraze.sk priblížil starosta obce Milan Medveď, ide už o štvrtý ročník tohto čoraz žiadanejšieho podujatia. Súťažiaci nebudú platiť štartovné a obec im poskytne všetko potrebné.

„O základ sa postaráme v obci, bude približne 300-kilogramové prasa. Stačí k tomu dobrá nálada. Priniesť si treba len originálne dostácie, ktoré sú tajomstvom výroby tých najlepších klobás každého súťažného tímu. Vlani u nás súťažilo jedenásť družstiev,“ priblížil Medveď. V súčasnosti už registrujú desať prihlásených tímov. Podľa starostu sa však ďalšie môžu prihlásiť až do dňa súťaže. Hodnotenie klobás býva neskôr na výročnej schôdzi dobrovoľných hasičov, čo býva spravidla najväčšou akciou v obci.

Pre návštevníkov budú na občerstvenie pripravené dva kotlíky kapustnice, aj klobásky na predaj. Kapusta bude domáca. Pochutnať si verejnosť bude môcť na pľúckovej polievke i pečeňových haluškách. Podujatie začne ráno o deviatej hodine a bude trvať podľa potreby, ako to býva na tradičných zabíjačkách.

Na obecnej zabíjačky sa zúčastňujú nielen obyvatelia z Rimavských Zalužian, ale prichádzajú sa ne zabaviť aj ľudia z okolitých dedín. „Na tejto akcii sa zúčastňujú aj všetci naši obecní poslanci. Ak preto patrí k vydareným podujatiam v obci,“ povedal starosta a dodal, že okrem špecialít sa o dobrú náladu postarajú aj heligonkári. „Ján Kožiak z FS Vepor, ale aj OZ Hráči s Petrom Klajbanom a iní,“ doplnil MIlan Medveď. O dodanie čriev a ingrediencií sa postará regionálny predajca spoločnosť Delikát z Rovnian.

Zdroj: PR-článok, Obec Rimavské Zalužany