Máme najchladnejšiu jar za uplynulé desaťročia

Tohtoročná jar bola zatiaľ najchladnejšia v tomto tisícročí. Teplotne podpriemerné boli mesiace marec, apríl a aj máj, ktorý sa navyše zapísal ako veľmi vlhký. Do konca jari zostáva už len niekoľko dní a leto meteorológovia vnímajú s obavami.

Vytrvalé chladné počasie bez slnečných dní v priebehu mája posunulo tohtoročnú jar, na niektorých miestach západného Slovenska, medzi tri najchladnejšie jari aspoň za posledných 40 rokov. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti. Rekordne nízka bola aj minimálna denná teplota vzduchu počas večerov a centrálne výhrevne dodávali teplo ešte aj v posledných májových dňoch vykurovacej sezóny. 

Koniec zimy a začiatok jari bol v okrese Rimavská Sobota teplý. „Vtedy sa všetko zobudilo a miazga začala prúdiť. Potom ale prišli jarné mrazy, ochladenie a mali sme tu mínus 8 stupňov Celzia, a to 3-4 dni za sebou,“ priblížil situáciu František Tóth, ktorý prevádzkuje v Rimavskej Sobote oficiálnu meteostanicu SHMÚ. V ďalších dňoch sa priebeh počasia zlepšil len o toľko, že teploty boli nad nulou, ale nepresiahli 10 stupňov Celzia. Ako Tóth pripomína, koncom mája vyšiel týždenný priemer 15,7 stupňa, predtým len 14,9 stupňov Celzia.

Jarné počasie má vplyv na vývoj rastlín v záhradách i na poliach, noci boli obzvlášť chladné. „Vegetácia je skoro dva týždne dozadu,“ avizuje Tóth, ktorý je zároveň predsedom Gemerskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Teploty však v uplynulých dňoch o sebe dali vedieť a príroda sa to bude snažiť dobiehať. „Čo už ale zmeškala, celkom nedobehne. Pravdepodobne žatva bude o týždeň neskôr, ako sme plánovali,“ podotkol.

Zároveň však zdôraznil, že aktuálne treba dávať pozor na hubové choroby na ovocí a viniči. „Možno tí, ktorí nedbajú, alebo nedocenia ochranu hneď na začiatku kvitnutia, tak možno ani nebudú mať hrozno,“ upozorňuje. Podľa jeho slov tento rok vyschlo veľa stromčekov marhule. „Nebolo to mrazmi, ale jarnou chorobou listov a dreva zvanou mobilióza,“ dodáva s tým, že aj ovocie bude viac chrastavé ako inokedy. 

Zdroj: vobraze.sk