Po dlhom čase je hvezdáreň v R. Sobote otvorená. Sledujte s nimi zatmenie Slnka

Verejnosť môže po niekoľkých mesiacoch opäť navštíviť hvezdáreň v Rimavskej Sobote. Na návštevníkov čakajú ďalekohľady aj kvitnúci astropark s množstvom invenčných prvkov.
Už tento štvrtok nás pritom čaká najzaujímavejší astronomický úkaz v tomto roku. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedol riaditeľ hvezdárne v Rimavskej Sobote Pavol Rapavý, po viac ako 6 rokoch, od 30. marca 2015, bude z nášho územia viditeľné čiastočné zatmenie Slnka.

Pozorovacie podmienky budú podľa neho výborné, Slnko bude vysoko nad obzorom a tak ho uvidíme v celom jeho priebehu (údaje sú v letnom čase):

začiatok zatmenia 12:04.12
maximálna fáza 12:49:05
koniec zatmenia 13:34:24

Pozorovanie pre verejnosť bude vo hvezdárni od 11:30 do 14:00 hod., pre záujemcov budú pripravené ďalekohľady aj špeciálne okuliare. S ohľadom na platné protiepidemické opatrenia odporúčame záujemcom o pozorovanie sa na pozorovanie prihlásiť telefonicky (047 56 247 09) a dodržiavať nutné hygienické opatrenia (www.astrors.sk) a pokyny zamestnancov hvezdárne, vstupné je jednotné 1 euro.

V Rimavskej Sobote mesačný kotúč zakryje 10 percent priemeru slnečného disku, bude sa teda zdať, že je z jeho hornej časti trošku „odhryznuté“, akoby sa Slnko trošku usmievalo… „Od nás síce uvidíme zatmenie len ako čiastočné, no ak by sme boli v Kanade, Grónsku alebo na východe Ruska, tam by sme videli zatmenie prstencové,“ poznamenal riaditeľ hvezdárne.

Najbližšie čiastočné zatmenie Slnka bude od nás pozorovateľné 25. októbra 2022 a na to najkrajšie, úplné zatmenie, keď je viditeľná aj striebristá koróna si musíme počkať až do 7. októbra 2135.

Pri pozorovaní Slnka však musíme byť veľmi opatrní, aby sme si neuváženým konaním vážne nepoškodili zrak, pohľad do Slnka počas zatmenia je rovnako nebezpečný, ako za normálnych okolností. „Je nutné použiť dostatočne tmavý filter, napr. zváračské sklo 12 – 13 alebo špeciálnu fóliu Astrosolar. Pri pozorovaní ďalekohľadom je potrebné filter umiestniť pred objektív,“ upozorňuje.