Srdcovkou chirurga Šinkoviča sa stala robotika. Vyrastal v R. Sobote

Chirurg Ladislav Šinkovič vyrástol v Rimavskej Sobote, pochádza z lekárskej rodiny. Vydal sa však vlastnou cestou a tú si vydláždil v banskobystrickej nemocnici. Pôsobí aj za hranicami a tento rok by ho mali zapísať medzi európskych školiteľov. Robotika je jeho srdcovka, nedávno práve on vykonal vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta jubilejnú päťstú operáciu takýmto spôsobom. Ide o sumárne číslo tamojších chirurgov. O úspechoch napriek tomu hovorí s pokorou. „Aby som bol úspešný a mohol rozprávať o 500 operáciách, tak pri každej operácii potrebujem zhruba desať ľudí, ktorí mi robia podporu. Sú to moji spolupracovníci v tíme. Mal som šťastie, že celý tím funguje perfektne,“ povedal pre vobraze.sk Ladislav Šinkovič (61), ktorý bol medzi prvými lekármi, ktorí začínali na Slovensku robiť robotické, laparoskopické operácie. Ladislav Šinkovič pri týchto operáciách vďaka robotike pracuje s „hodinárskou“ presnosťou. Využívajú ju prevažne pri operáciách rakoviny hrubého čreva alebo rakoviny konečníka. V B. Bystrici pracuje takmer celý produktívny vek. 

„Bývam síce dlho v Banskej Bystrici, ale vyrástol som v Rimavskej Sobote a som stále trochu Soboťan. Prežil som tam pekné roky a pekné roky prežívam aj v B. Bystrici,“ tvrdí Šinkovič, ktorý je absolventom rimavskosobotského gymnázia. „Ja to volám zlaté časy. Spomínam na to obdobie s najkrajším spôsobom, s úctou, s láskou, so všetkým pekným,“ hovorí Ladislav Šinkovič. Niekoľko rokov prednášal elektrochirurgiu, čo sú základy stredoškolskej fyziky, ktoré mu na škole dal Ján Čeman. 

V rimavskosobotskej nemocnici Ladislav Šinkovič praxoval, no potom z mesta odišiel. Ako spomína, chcel dokázať niečo sám. K medicíne mal blízko aj kvôli jeho rodičom. Mama bola všeobecnou lekárkou na obvode asi 50 rokov. Otec Ladislava Šinkoviča pracoval na internom oddelení, robil aj posudkového lekára a bol riaditeľom nemocnice. „Dodnes ho pravidelne navštevujem. Každá návšteva v Rimavskej Sobote potom ide ruka v ruke so stretnutiami s priateľmi z mladosti,“ pripomína Šinkovič, ktorý štyri roky tancoval vo FS Rimavan a veľmi blízke sú mu aj Letavy, kde pôsobil ako lekár a vyskúšal si aj amatérsky drevorezbu. „Občas si niečo vytvorím, ale už je toho čoraz menej,“ dodáva. Korektné vzťahy má podľa jeho slov s mnohými lekármi v R. Sobote, či medzi internistami, chirurgami, ale aj na rádiológii či onkológii.

Ako priznal, či pôjde cestou medicíny sa rozhodoval dlho. Zvažoval aj ekonomický smer. „Som však spokojný s výberom a tým, čo sa udialo,“ priblížil. Robotika mu dáva možnosť byť jemnejším chirurgom. Považuje to za súhru, prepojenie prírody s technológiou. „Začínali sme ako prví na Slovensku, máme obrovský náskok a k dnešnému dňu bude mať naša nemocnica päťtisíc úkonov na robotike a viac ako 500 na konečníku a hrubom čreve,“ priblížil Šinkovič, ktorý je zároveň proktor a druhý rokom školí chirurgov aj v Maďarsku, Poľsku, Čechách, ale aj doma na Slovensku. Koncom minulého roka pomáhal rozbiehať kolorektálnu chirurgiu v Martine. 

Medzi najdlhšie operácie, ktoré vykonával, zaradil náročný zákrok v oblasti panvy pacientky. Trvala 12 hodín a spolupracovali na nej okrem neho aj gynekológ a urológ. Podotkol, že odstránili nádor zo všetkých orgánov v panve. „Pacientka sa má dobre a drží sa vďaka tomuto výkonu, je to jeden z najväčších zákrokov, roboticky sme to zvládli. Bola to ďalšia méta spojenia síl v troch odbornostiach,“ zdôraznil. 

Ladislav Šinkovič plánuje pracovať, pokiaľ mu bude zdravie slúžiť. Spokojne tvrdí, že má vychovaných nástupcov v robotike v strednom veku. „Nemusím sa báť, moji nasledovníci sú v plnej sile,“ uzavrel.

Zdroj: vorbaze.sk, foto: Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta