V škole na Dúžavskej ceste došlo k zmene na riaditeľskom poste

V Základnej škole s materskou školou s vyučovacím jazykom maďarským na Dúžavskej ceste došlo k zmene na riaditeľskej pozícii. Doterajšej riaditeľke Ivete Brndiarovej skončilo funkčné obdobie a rimavskosobotská samospráva vypísala nové výberové konanie. „Poverená vedením školy bola potom Anita Pappová, ktorá je v súčasnosti zástupkyňou školy,“ priblížila pre vobraze.sk vedúca odboru školstva, kultúry a športu na mestskom úrade Renata Adorjánová. Ako dodala, o víťazke rozhodla rada školy a od 1. mája je novou riaditeľkou Monika Holeková z Rimavskej Soboty. Na škole je novou tvárou a v minulosti pracovala ako riaditeľka na Základnej škole v obci Radnovce.

„V školstve pracujem už vyše 20 rokov, z toho posledných sedem rokov som bola na riaditeľskom poste,“ povedala pre vobraze.sk Monika Holeková. Má bohaté skúsenosti s rómskym etnikom a chce pokračovať v práci, ako začala v obci.

„Uvedomujem si, že každá zmena vyžaduje čaš, energiu, sympatiu komunity. Je veľmi dôležité, aby sa riaditeľ nestal prekážkou v rozvíjaní školy, aby ho verejnosť vnímala ako mediatora vo výchovno-vzdelávacom procese. Takýto spôsob práce pre školu viem garantovať,“ vysvetlila po pár dňoch na poste riaditeľky. V Radnovciach to bolo podľa nej podobné ako na Dúžavskej ceste v R. Sobote. „Aj počtom a zložením žiakov na základnej škole. Nemám s tým problém. Na tejto škole sú však iné možnosti rozvoja, ako boli v Radnovciach. Máme tu navyše aj materskú školu i jedáleň,“ priblížila Holeková.  

Podľa Holekovej je veľmi potrebné, aby rómski rodičia žiakov zo strany školy cítili ochotu, dobrú vôľu a pomoc. „Len takým spôsobom získame ich dôveru aj morálnu podporu podľa mňa,“ hovorí. Okrem 14 učiteľov majú na škole i škôlke aj asistentov, podobne aj pomocnú vychovávateľku či iných nepedagogických pracovníkov zo znevýhodneného prostredia. Venujú sa približne 140 žiakom a v materskej škole je okolo 25 detí.

Do výberového konania na obsadenie riaditeľskej pozície sa prihlásili tri záujemkyne a všetky podľa vedúcej odboru splnili podmienky. V súčasnosti rimavskosobotská samospráva nemá obsadenú funkciu na MŠ Dobšinského, kde je naďalej poverená jej vedením Andrea Ternóczka. Na rómskom sídlisku žije viac ako tisíc obyvateľov.

Zdroj: vobraze.sk

„Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín“