Spolupracujú s mestskou políciou i príslušníkmi integrovaného záchranného systému na území so zvýšenou prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít. Dohliadajú na deti v okolí škôl a v prípade potreby regulujú dopravu. V Rimavskej Sobote je to osem mužov, ktorí tvoria hliadku miestnej občianskej poriadkovej služby (MOPS). Pracujú prevažne na Dúžavskej ceste, ale pomáhajú aj v samotnom meste. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedol náčelník rimavskosobotskej mestskej polície Peter Berecz, zamestnaní sú prostredníctvom projektu, všetci sú Rómovia, pracujú vyše roka a osvedčili sa. „Zo začiatku sme vybrali iba päť ľudí, lebo výber nebol veľký, ale potom sa nám ich počet podarilo doplniť na osem. Podmienky na prijatie bola ukončená základná škola či beztrestnosť. Momentálne môžem povedať, že je to dobrá partia. Urobia všetko, čo majú a som s nimi spokojný,“ zhodnotil náčelník mestskej polície.
Nedávno pomáhali na oslavách Dní mesta, ale aj pri obnove chodníkov či ciest. „Robili aj regulovčíkov na námestí pri zábranách, aby ich ľudia neodtiahli a chodili tade len zásobovači. Nemuseli sme na to dávať mestských policajtov, a to je veľké plus,“ hovorí Berecz. Jeho pravou rukou je Dezider Balogh. „Vďaka nemu máme vybratých ľudí, s ktorými nie sú problémy,“ dodal náčelník.
Podľa slov člena MOPS-ky Dezidera Balogha (38) chodia s deťmi a odprevádzajú ich na autobus, pomáhajú aj keď príde detský lekár, kuratela, záchranka. Osobitne dozerajú na deti, aby na ceste nehádzali kamene. „Ako sme tu MOPS-kári mi, tak sa situácia zlepšila a ani medzi sebou sa nehádame,“ hovorí pre vobraze.sk Dezider Balogh. Ako doplnil, práca sa mu páči a baví ho, aj keď niekedy musia dohliadať aj na konflikty. „Najskôr sa snažíme upokojiť ľudí a zistiť, čo sa deje, a keď sa neukľudnia, tak zavoláme políciu. Oni prídu a vybavia to. My sa nemôžme starať do bitky,“ povedal Balogh. Vďaka projektu je zamestnaný už tretíkrát. V zmene pracuje s dvomi bratrancami.
Na rómskom sídlisku je podľa neho veľa nezamestnaných. Jeho manželka pracuje v práčovni a patria k mála rodinám, kde pracuju obidvaja. „Bývame tu asi deväť rokov. Rád by som sa zapojil do takéhoto projektu, aj keď tento skončí,“ hovorí. Na Dúžavskej ceste žije veľa maďarsky hovoriacich Rómov a tým aspoň svojou slovenčinou prekladajú veci. Spolu s manželkou sa ich snažia motivovať, aby si hľadali prácu, no ako Balogh tvrdí, keď zistia, že sú z Dúžavskej cesty, tak sa s nimi rozlúčia. „Taký je problém u nás,“ hovorí Balogh.
Podľa Berecza projekt bol na 15 mesiacov, avšak v úvode projektu sa zvýšili financie, tak môžu robiť ešte mesiac navyše. Projekt končí v júni. Rimavskosobotská samospráva podľa Júliusa Szabóa z odboru rozvoja mesta bude sledovať ďalšie výzvy, do ktorých by sa mohli zapojiť a v projekte pokračovať. „Zatiaľ ale nebolo nič takého vyhlásené,“ dodal. Projekt poskytovania služieb miestnej občianskej poriadkovej služby má za cieľ zabezpečiť verejný poriadok, bezpečnosť a zvýšiť finančnú gramotnosť, zamestnateľnosť a zamestnanosť marginalizovaných komunít, predovšetkým Rómov.
Zdroj: vobraze.sk
Na Dúžavskej ceste majú práčovňu už vyše desať rokov. Onedlho ju zrekonštruujú
Zdroj: vobraze.sk
„Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín“