Malé kvetinárstvo v R. Sobote zásobujú najširšou ponukou kvetov i priesad pestovaných vo vlastných fóliovníkoch vo V. Valiciach

V Rimavskej Sobote kvety predáva Csilla Kertész (vpravo), ktorú pravidelne zásobuje doma vypestovanými kvetmi jej otec Ladislav s bratom Petrom. Na fotke s kolegyňou Ivanou

Či už ste skúsený záhradník alebo začiatočník, pestovanie vlastných kvetov je jedným z najkrajších koníčkov. Skrášlia nejeden balkón, terasu alebo predzáhradku. Na Ulici B. Bartóka v R. Sobote, v malom vynovenom „drevenom“ kvetinovom stánku pri tržnici, sú o tom presvedčení. Predávajú tam kvety, priesady či bylinky z vlastných fóliovníkov, o ktoré sa už dve generácie stará rodina Kertészovcov z Vyšných Valíc.

Kvety sú v plnom kvete a ponúkajú na výber aj pravdepodobne najväčší počet rastlín pestovaných vo vlastných fóliovníkoch v okrese Rimavská Sobota. Vo Vyšných Valiciach je pritom výhodné nakupovať pri väčšom množstve. Osobná návšteva zároveň ponúka zákazníkom prechádzku niekoľkými fóliovníkmi či ovocnými sadmi a prináša veľký zážitok z desaťtisícov kvetov, ako aj očarenie, úctu a poklonu nad vytrvalou prácou rodiny Kertészovcov a ich pomocníkov. 

Polovica mája podľa kalendára a pranostík dala zbohom trom zamrznutým mužom – Pankrácovi, Servácovi i Bonifácovi. Pokiaľ záhradkári nemajú doma možnosť pestovania v skleníku, v tomto termíne vysádza priesady do záhrad už väčšina z nich. „Práve v týchto dňoch badáme veľký záujem o priesady, ktoré ponúkame v našom obchodíku,“ priblížila Csilla Kertész, ktorá sa práci v kvetinárstve či záhradníctve venuje tiež dlhé roky. Verejnosť a zákazníci ju poznajú ešte z bývalého kvetinárstva na starej tržnici v R. Sobote. Ako priblížila, v obchodíku na malej tržnici predávajú len vlastné živé kvety.

„Ľudia u nás v ponuke kvetov nájdu asi všetko, čo potrebujú ku zriadeniu a skrášleniu záhrady, a to v najlepších cenách v pomere kvalita i veľkosť,“ hovorí Csilla, ktorá rada zákazníkom vyjde v ústrety a poradí aj s prípadnou kombináciou kvetín. Tie vkusne aranžuje i do hlinených črepníkov. O tom, že ponúkajú každoročne najkrajšie kvety svedčí aj to, že ich muškáty či letničky i trvalky bývajú práve tie, ktoré vyhodnotia v meste a v súťaži o najkrajší kvetinový balkón či predzáhradku za najkrajšie.

Aktuálne je najväčší záujem o kvety ako gazánie, petúnie, hortenzie, klinčeky či surfínie už aj v závesných črepníkoch. „Máme v ponuke aj veľa farieb muškátov, ktoré sa tiež dajú veľmi pekne kombinovať s menšími ťahavými kvetinkami. Majú už veľké kvety a netreba čakať, kým vyrastú. Radosť pritom pri jednoduchej starostlivosti vedia urobiť celé leto,“ dodáva Csilla. 

Kvety vo Vyšných Valiciach pestujú vo viacerých vývojových štádiách, aby boli pre zákazníkov vždy v optimálnej veľkosti. Ako v rodinnej firme tvrdia, dobrý záhradník má v ponuke zásobu vlastných kvetov do konca júna. Rodinný dom so fóliovníkmi nájdete na hlavnej ulici pod opevneným kostolom s drevenou zvonicou, ktorú v obci na konci Valickej doliny neprehliadnete. Práve táto dolina má priaznivé klimatické podmienky na dozrievanie toho najsladšieho ovocia v okrese. 

„Máme tu taký malý raj pre ovocinárov. Tie najlepšie slivky odrody Stanley z našich sadov budú pravdepodobne v auguste, kedy budú na predaj záujemcom o jedenie, alebo aj na kvas. Sú najlepšie na pálenku,“ avizuje Peter Kertész. 

Adresa: Vyšné Valice 161, Kvetinárstvo v R. Sobote B. Bartóka (búdka vľavo – najbližšie pri RS Parku). Pre viac informácií telefonujete na čísla 0910998670, alebo 0908104737.

Kvetinárstvo v R. Sobote je otvorené v pondelok až piatok od 8.00 hod. do 17: 00 hod. V sobotu od 8.00 do 12.00 hod. Vo Vyšných Valiciach je možnosť nakúpiť aj vo väčšom množstve, a to v čase od 8:00 do 18.00 hod.

Zdroj: PR-článok, Peter Kertész Vyšné Valice