Využívaniu cesty pri Bátke už nič nebráni, začali s opravou poškodených okolitých ciest + video

Na rekonštruovanej ceste 1. triedy medzi obcami Bátka a Figa prebiehajú dokončovacie práce. Oprava vyše štvorkilometrového úseku začala ešte v minulom roku. Práce súviseli s rozšírení komunikácie a posunutím zvodidiel či opravou mosta. Vyžiadali si obmedzenie dopravy i presmerovanie premávky cez úzke cesty okolitých obcí. Ako pre vobraze.sk priblížil Martin Guzi z komunikačného odboru Slovenskej správy ciest, na ceste prvej triedy odstraňujú už len nedorobky, ktoré ale nebránia užívaniu diela. Hlavné práce sa podľa neho podarilo dokončiť záverom septembra, čo bol už posunutý termín.

Verejné obstarávanie na realizáciu opravy cesty vyhrala spoločnosť Colas Slovakia, a. s. Cena za vyhotovenie diela je podľa Guziho vo výške takmer 3,5 mil. eur. Práce však neboli zrealizované na čas a voči dodávateľovi si budú uplatňovať sankcie v zmysle zmluvy o dielo. Rozsah sankcií Guzi nekonkretizoval, slávnostné otvorenie tohto úseku podľa neho SSC neplánuje.

Niekoľkomesačné presmerovanie dopravy cez okolité obce a cesty II. a III. triedy spôsobilo škody na miestnych komunikáciách. S ich odstraňovaním sa podľa Guziho začalo tento mesiac. „Ich vykonanie je v zmysle zmluvy o dielo do 45 dní,“ avizuje Guzi. S opravami týchto ciest sa začalo pri Bátke a cestári pokračujú po úsekoch, ako boli poškodené krajnice smerom na Rimavskú Seč. „Hovorili nám, že na súvislú opravu cesty nie je dostatok financií. Robia päťdesiatmetrový úsek v šírke metra, metra a pol. Potom medzera a zase dvadsaťmetrový úsek,“ priblížil pre vobraze.sk starosta Bátky Peter Hencz. Cestári opravujú krajnice od Bátky cez Radnovce a Rimavskú Seč v jednom smere a podľa starostu sa už druhou stranou vracajú.

Rekonštrukcia poškodených krajníc miestnych ciest pri obci Bátka

Obyvatelia namietali prejazd ťažkých kamiónov, obávali sa poškodenia domov a stavieb. Ako starosta obce Bátka dodal, nemá vedomosť, že by sa niekto z majiteľov ozval. „Nepotvrdilo sa to. Mali sa veci riešiť cez poisťovňu, len podľa mojich vedomostí to nikto nezačal,“ dodal.

Zdroj: vobraze.sk, video: Róbert Piatrik Droners team