Dopravu pri Bátke majú onedlho presmerovať na cesty tretej triedy. Obchádzka potrvá mesiace

Opravovaný úsek cesty prvej triedy medzi obcou Bátka a Figa majú onedlho obmedziť na doprave. Ako pre vobraze.sk uviedol Martin Guzi z komunikačného odboru Slovenskej správy ciest, rekonštrukčné práce sa budú realizovať za úplnej uzávierky. „Premávka bude vedená po obchádzkovej trase cez okolité obce,“ uviedol Guzi. 

Pôjde o kompletnú výmenu vozovky

Práce na rekonštrukcii vozovky boli v uplynulých týždňoch obmedzené. Podľa Guziho dôvodom je doriešenie niektorých technických zmien, ktoré boli spôsobené nevhodným podložím pod vozovkou. „Zhotoviteľovi bolo odsúhlasené technické riešenie, na základe ktorého sa bude realizovať kompletná výmena vozovky a nie len zosilnenie krajníc,“ avizuje. V niektorých úsekoch pracuje ťažká technika, ktorá zosilňuje podložie a do zeme dávajú veľké koly. V okolí cesty sú už dopravné značenia. 

Kvôli oprave štvorkilometrového úseku budú vodiči obchádzať asi desiatky kilometrov

Obchádzka by mala začínať v Bátke smerom na Rimavskú Seč, Radnovce či Štrkovec. Guzi ďalej priblížil, že k uzávierke by malo dôjsť v priebehu 31. respektíve 32 týždňa na dobu približne 3-4 mesiacov.

„V pondelok a utorok 1-2. augusta prebehne odsúhlasenie dopravného značenia obchádzkovej trasy a následne od stredy (v prípade, že nebudú námietky k dopravnému značeniu) bude doprava presmerovaná na obchádzkovú trasu,“ hovorí Guzi a dodáva, že dĺžka realizácie samotnej rekonštrukcie ostáva nezmenená.

Súčasťou modernizácie má byť aj rozšírenie komunikácie a posunutie zvodidiel o približne meter pri stranách krajnice. Ide o cestné staničenie kilometra 331,790 – 335,900 v dĺžke 4,11 kilometra smerom na mesto Tornaľa. Podľa slov Guziho okrem rozšírenia vozovky má ísť aj o jej odvodnenie, rekonštrukciu mostov a priepustov. Doplnené, respektíve vymenené má byť aj dopravné značenie i bezpečnostné zariadenia.

Modernizácia ciest je financovaná z fondov EÚ z programu OPII. Doba realizácie je 12 mesiacov s vylúčením zimného obdobia, predpokladaný termín ukončenia je jún 2023. Verejné obstarávanie vyhrala spoločnosť Colas Slovakia, a. s. Cena za vyhotovenie diela je podľa Guziho vo výške takmer 3,5 mil. eur.

Zdroj: vobraze.sk