Začiatok modernizácie sprevádzal výrub. Cestu majú rozširovať po stranách

Modernizáciu cesty I. triedy medzi Bátkou a Figou sprevádzal v uplynulých týždňoch výrub drevín v blízkosti komunikácie. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedol Martin Guzi z komunikačného odboru Slovenskej správy ciest, po výruboch má pokračovať rekonštrukcia predmetného úseku cesty. Jej súčasťou má byť aj rozšírenie komunikácie a posunutie zvodidiel o približne meter pri stranách krajnice. Ide o cestné staničenie kilometra 331,790 – 335,900 v dĺžke 4,11 kilometra smerom na mesto Tornaľa. Podľa slov Guziho okrem rozšírenia vozovky má ísť aj o jej odvodnenie, rekonštrukciu mostov a priepustov. Doplnené, respektíve vymenené má byť aj dopravné značenie i bezpečnostné zariadenia.

Starosta susediacej obce Bátka Peter Hencz je rád, že sa po minuloročnej rekonštrukcii cesty pokračuje aj ďalším úsekom, ktorý je pravdepodobne najhorším na tejto ceste. „Je to problémový úsek. V jednej časti, keď ide pred vami kamión, tak sa zdá, že sa ide prevrátiť,“ priblížil starosta. Stromy sú podľa neho v rámci prípravných prác už vypílené. „V tomto mesiaci by mali začať už aj konkrétne robiť a prídu aj uzávierky cesty pre vodičov,“ podotkol Hencz, ktorý zatiaľ postráda informácie, kedy budú platiť uzávierky pomocou semafórov počas prác.

odbočka na Rakytník
Minuloročné asfaltovanie cesty skončilo pri odbočke na Rakytník, modernizácia má tento rok pokračovať ďalšie štyri kilometre smerom na obec Figa

Modernizácia ciest je financovaná z fondov EÚ z programu OPII. Doba realizácie je 12 mesiacov s vylúčením zimného obdobia, predpokladaný termín ukončenia je jún 2023. Verejné obstarávanie vyhrala spoločnosť Colas Slovakia, a. s. Cena za vyhotovenie diela je podľa Guziho vo výške takmer 3,5 mil. eur.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Jozef Tokár

V okolí Bátky začali s asfaltovaním. Tento úsek cesty robia + foto a video