Zubár Juršík prešiel ultradlhú Cestu hrdinov SNP, vyzbieranou sumou podporil štyri hendikepované deti

Putoval sám, so svojimi myšlienkami. Prespával v útulniach, ale aj pod prístreškami v mrazoch. Prešiel Cestu hrdinov SNP a o pár stoviek kilometrov si ju v zime ešte aj predĺžil, aby to bola rovná tisícka. Michal Juršík dokončil svoje ultradlhé putovanie a vyzbierané peniaze odovzdal včera trom rodinám, ktoré majú hendikepované deti.

Záujem ľudí sledovať jeho kroky za týmto cieľom vzbudil ochotu pomôcť a podpora zo strany pozorovateľov prišla rýchlo aj na transparentný účet. Pôvodne bol plán získať tisíc eur, euro za každý kilometer.Sám Michal Juršík prispel väčšou čiastkou v úvode a sumu v závere aj zaokrúhlil na 16 tisíc eur. Rovnakou sumou tak boli podporené štyri hendikepované deti. Podľa jeho slov toto jeho putovanie venoval trom rodinám a hlavne ich hendikepovaným deťom ako memento, aby si zdraví ľudia, vážili to, čo majú, to najdôležitejšie – zdravie a nebrali to ako samozrejmosť.

„Michala sme veľmi sledovali, každý deň sme ho podporovali, aj sme si čítali jeho siahodlhé príspevky. Ani som neverila, ani nevedela, do čoho všetkého vlastne ide, ako to bude prebiehať a čo všetko to bude obnášať. Ani som nemyslela, že toľko sa nakoniec podarí ešte aj dobrých ľudí osloviť a vytvoriť tak krásny projekt. Sme z toho užasnutí. Neviem dostatočne vyjadriť vďaku, lebo to bola jedna veľmi krásna akcia a mám z toho úžasné pocity,“ povedala pre vobraze.sk Kristína Kalászová, mama dvojičiek Oliverka a Tomáška. Bývajú vo Veľkých Teriakovciach. Chlapci sa narodili predčasne s detskou mozgovou obrnou. Momentálne majú osem rokov a potrebujú pravidelné cvičenie s fyzioterapeutom a masáže, aby sa im neskracovalo a neoslabovalo svalstvo. Vyzbierané peniaze teda poputujú na rehabilitácie v súkromnom centre v Šamoríne. 

Sedemročný Martinko Iždinský z Poltára sa narodil s ťažkým pohybovým postihom a mama zomrela pri pôrode. Stará sa o neho otec so starými rodičmi. Michalovou cestou a vyzbiernými financiami bol podporený aj Filipko Bíró z Rimavskej Soboty. 

Zubný lekár Michal počas cesty takmer každý deň prispieval fotkami a pribehmi na sociálnu sieť, ako aj na oficiálnu stránku cestahrdninov.sk. Je vášnivý turista a na trasu sa vydal počas vianočného obdobia. Trvalo mu to asi šesť týždňov, kým prešiel samotnú cestu hrdinov v dĺžke vyše 770 kilomtrov. S malou prestávkou trasu dokončil a na najvýchodnejší bod Slovenska a zároveň hraničné trojmedzie SR-UA-PL sa postavil 12. marca.

Michalovi rodičia mali obavy, ako to miestami celé dopadne, ale svojmu synovi verili. Párkrát ho boli podporiť na ceste a priniesli mu čisté veci. Najhorším bol úsek hrebeňom Nízkych Tatier, kde počas nevľúdneho počasia odišiel aj z dosahu signálu. Rodičia to však nenechali na náhodu a dali ho hľadať aj horskou službou. „Boli sme prepojení cez aplikáciu, ale stratil sa nám z dohľadu, signálu. Nemali sme tam už ale dosah,“ podotkla Jarmila Juršíková, mama zubného lekára. 

Zdroj: vorbaze.sk, foto: Michal Juršík