Sysle z Muránskej planiny sa dostali na bankovky. V kurze sú aj pred Vianocami

Muránske sysle, ktoré sú veľkou atrakciou Muránskej planiny a obce Muráň, sú na bankovkách. Bankovka má farbu ako päťstoeurovka s rozmermi dvadsaťeurovky. V obchodoch síce nimi nezaplatíte, ale ako suvenír potešia. Predávajú sa zhruba od leta a k dispozícii boli návštevníkom na sysľovisku Biele vody a aj na Obecnom úrade v Muráni. Ako pre vobraze.sk priblížil starosta obce Roman Goldschmidt, o bankovky bol veľký záujem hlavne počas letnej sezóny, no sú príjemne prekvapení, že objednávky od zberateľov a záujemcov dostávajú aj teraz pred Vianocami. Majú hodnotu tri eurá a rozposielajú ich po celom Slovensku. Podľa informácií z obecného úradu však zrejme končia aj za hranicami.

Inšpirovali ich iné obce. Mali viac variantov na to, aký motív by sa mohol objaviť na bankovke, no vyhrali to práve sysle. „Vedeli sme, že k tým sysľom príde veľa ľudí, takže je to taká vďačná téma pre ľudí aj s deťmi. Tam nás najviac ľudí navštívi,“ skonštatoval starosta Goldschmidt. Dodal, že chcú do budúcnosti vytlačiť ešte aj bankovky s iným motívom. Bankovky dali vytlačiť v náklade 10 tisíc kusov a zatiaľ sa predalo okolo tritisíc.

Obec Muráň má zámer voziť ľudí počas sezóny na sysľovisko Biele vody výletným vláčikom. Podľa starostu je už vláčik vo výrobe a k dispozícii by mal byť na jar.

Sysle na Muráni sa zobudili mimoriadne skoro. Premávať by tam mal vláčik

Zdroj: vobraze.sk