Silvia Habánová zostáva v kresle šéfky MsKS. Nastolila úsporné opatrenia

Rimavskosobotskí poslanci sa majú v utorok zaoberať návrhom na vymenovanie riaditeľky Mestského kultúrneho strediska. Funkciou riaditeľky je poverená Silvia Habánová. Po polročnom poverení jej primátor predĺžil funkciu vedenia mestskej organizácie aj naďalej. Ako pre vobraze.sk uviedla Silvia Habánová, 31. októbra uplynulo prvé polročné obdobie, ako bola poverená. „Teraz mám od 1. novembra nové poverenie od primátora,“ povedala Habánová.

Začiatkom roka z pozície riaditeľky odstúpila Milana Jutková. Od marca bola jeho vedením poverená dlhoročná kultúrna pracovníčka Tatiana Koniarová. Výberové konanie bolo v apríli. Po tom, ako sa Habánová stala víťazkou výberového konania, ju primátor Jozef Šimko poveril riadením tejto mestskej organizácie na polročné obdobie. Podľa Habánovej to pre ňu bola výzva, no aj čas na otestovanie, čo považovala za normálne.

Počas pôsobenia Habánovej došlo k zníženiu počtu zamestnancov v MsKS zo 17 na 15. Habánová však hovorí o kompletnej reorganizácii štruktúry MsKS. „Organizačná zmena bola robená za účelom zefektívnenia práce, pretože pracovné pochody neboli efektívne, ale súviselo to aj so znižovaním nákladov. Samosprávy prišli o veľa financií v dôsledku legislatívnych zmien prorodinného balíčka, znížili sa podielové dane, ktoré dostávajú a práve 80 percent z nášho rozpočtu tvorí príspevok mesta. Museli sme preto pristúpiť k úsporným opatreniam. Myslím si, že máme schopný tím a kolegovia veľmi dobre spolupracujú. Dobré sú aj odozvy od účinkujúcich a organizátorov,“ povedala Habánová.

Na dôchodok minulý mesiac odišiel Vladimír Petrinec, dlhoročný pracovník MsKS, folklorista a vedúci FS Rimavan. Výpoveď ešte v lete dal aj jeden z technikov, ktorý bol nahradený a niektoré miesta pracovníkov neboli zmluvy predĺžené. V spojitosti s predávaním lístkov odišla podľa Habánovej napríklad jedna zamestnankyňa a došlo aj k zmene predaja lístkov na podujatia. Kúpiť sa dajú v kine Orbis popoludní od pätnástej hodiny a aj po pracovnej dobe. V dôchodkovom veku je aj účtovníčka Elena Šivarová, ako aj spomínaná Tatiana Koniarová. Habánová nevylúčila, že naprelome rokov by mohlo dôjsť k ďalšiemu odchodu zamestnancov do dôchodku.

V lete podľa poverenej riaditeľky skončil ako zamestnanec MsKS z organizačných dôvodov Tomáš Bálint, autor viacerých podujatí, ako napríklad multižánrový festival Fraj, Kvízmajster, Konfereska či Lokal. Bálint sa na jar uchádzal tiež vo výberovom konaní o riaditeľské miesto, no nesplnil požadované podmienky. Koncom minulého týždňa získal ocenenie Biela vrana 2023 a stal sa jeho laureátom.

Zdroj: vobraze.sk