Nevídaná investícia do modernizácie. Na cestách tento mesiac pribudne vyše šesťdesiat nových autobusov SAD Lučenec. Fotili ich na letisku + foto

Slovenská autobusová doprava Lučenec, a.s. zásadným spôsobom zvyšuje kvalitu služieb poskytovaných cestujúcim na pravidelných prímestských a mestských autobusových linkách. Spoločnosť v mesiaci november 2023 postupne nasadí do prevádzky 67 nových, moderných a vysokoenviromentálnych nízkopodlažných autobusov. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedol riaditeľ Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) Lučenec Vojtěch Kupka,  priemerný vek vozidlového parku spoločnosti sa tak zníži z pôvodných 7,8 na 2,8 roku.

„Nové autobusy sú šetrné k životnému prostrediu. Sú vybavené úspornými ekologickými motormi, spĺňajúcimi najprísnejšiu normu EURO 6. Okrem autobusov s nízkymi emisiami spoločnosť zaradí do prevádzky aj štyri nové autobusy s bezemisným pohonom na elektrinu,“ priblížil riaditeľ Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) Lučenec.

Slovenská autobusová doprava Lučenec zabezpečuje verejnú osobnú dopravu na pravidelných prímestských a mestských linkách v okresoch: Lučenec, Rimavská Sobota, Poltár, Detva, Revúca, Poprad, Brezno, Banská Bystrica, Zvolen, Veľký Krtíš a Rožňava. „Cestujúci v nových autobusoch ocenia najmä príjemné prostredie, estetické ergonomické sedadlá, wifi pripojenie a usb porty. Autobusy sú vybavené moderným vonkajším a vnútorným informačným systémom, prostredníctvom ktorého budú cestujúci informovaní o odchodoch autobusov z nasledujúcej zastávky v reálnom čase,“ informuje Kupka.

Tepelný komfort bude v zime zabezpečovaný prostredníctvom samostatne programovateľného nezávislého kúrenia, v lete komplexnou klimatizáciou interiéru vozidla a tónovanými sklami s determálnou ochranou. Pri obnove vozidlového parku sa nezabudlo ani na cestujúcich so zníženou pohyblivosťou, deti a mamičky s kočíkmi. Všetky nové autobusy sú vo vyhotovení so zníženou podlahou pre uľahčenie nástupu a výstupu cestujúcich a STOP tlačidlami s braillovým písmom. Okrem tradičných spôsobov platenia za cestovné bude možné v autobusoch platiť aj prostredníctvom platobnej karty. Všetky autobusy sú za účelom zvýšenia bezpečnosti a spoľahlivosti dopravného procesu vybavené zariadením pre sledovanie polohy vozidla v reálnom čase a kamerovým systémom.

Zásadný vplyv na bezpečnosť dopravného procesu má vodič. Preto bolo v nových autobusoch zlepšené aj pracovné prostredie pre vodiča, ktoré je navrhnuté s ohľadom na ergonómiu, pohodlie, funkčnosť a bezpečnosť.

Cieľom spoločnosti Slovenská autobusová doprava Lučenec, a.s. je prostredníctvom projektu modernizácie vozidlového parku prispieť k zvýšeniu atraktivity a konkurencieschopnosti verejnej osobnej dopravy.

Slovenská autobusová doprava Lučenec zabezpečuje verejnú osobnú dopravu na pravidelných prímestských a mestských linkách v okresoch: Lučenec, Rimavská Sobota, Poltár, Detva, Revúca, Poprad, Brezno, Banská Bystrica, Zvolen, Veľký Krtíš a Rožňava.

Zdroj: vobraze.sk, SAD Lučenec