Vladimír Petrinec skončil v MsKS v R. Sobote, folklóru sa mieni venovať naďalej

Bývalí tanečníci FS Rimavan: zľava – Edita Matuszcziková, Vladimír Petrinec, Gabika Szabová, Dušan Ceber

Zanietený folklorista Vladimír Petrinec z Rimavskej Soboty je od začiatku tohto mesiaca na dôchodku. Nadsluhoval pár rokov a v Mestskom kultúrnom stredisku odpracoval približne tridsať rokov. V kultúre sa pohyboval takmer celý život, v roku 1978 začínal v Dome osvety. Pár rokov odrobil však aj na hygiene, kde mal na starosti požiarnu ochranu. Ako pre vobraze.sk Vladimír Petrinec (67) z Rimavskej Soboty uviedol, s bývalými kolegami sa už rozlúčil. „Nebolo to vo veľkom štýle. Za tie roky, čo som odkrútil v kultúre, tak sa patrí aspoň poďakovať,“ hovorí a dodáva, že MsKS ako inštitúciu hodlá navštevovať ďalej. Je vedúcim folklórneho súboru Rimavan, kde pôsobí aj ako choreograf i spevák. Pokiaľ si na mňa v Dome kultúry spomenú a budem užitočný, tak rád pomôžem. Treba však nechať priestor mladším a chtivým do práce. Svoje sme si odkrútili v určitom tempe a nasadení,“ povedal s tým, že dôchodkový vek si zatiaľ užíva hlavne tak, že nemusí ráno vstávať na čas. „Doteraz som pracoval v plnom nasadení, tak si to ešte veľmi ani neuvedomujem, ale budík na šiestu som už odstavil po mnohých rokoch. Celkom rýchlo sa na to dá zvyknúť,“ doplnil s úsmevom. 

Práca v MsKS bola podľa pre neho i koníčkom. Mal kumulovanú funkciu – požiarnu ochranu a bezpečnosť pri práci, ako aj funkciu pracovníka pre folklór. „Robil som to, čo ma bavilo. Hlavne folklór bola a je moja srdcová záležitosť,“ hovorí Petrinec. Zároveň však doplnil, že od covidu sa im nepodarilo rozbehnúť súbor v dostatočnom množstve. „Teraz sa celkom darí najmladším – DFS Podkovičke, kde ich máme do dvadsať a pracuje s nimi Gabika Szabová,“ povedal Petrinec a dodal, že staršia generácia folklórneho súboru, kde on patrí medzi najmladších, vystúpila minulý týždeň na 70. výročí Domu osvety. To, že je už na dôchodku, podľa neho prispeje aj k rozvoju súboru, kde by rád uvítal nové tváre. „Trénujeme utorky a piatky. Radi privítame nových členov. Dúfam, že sa mi podarí doplniť a rozbehnúť Rimavan, nerád by som bol, ak by to zaniklo,“ zdôraznil. Na konte majú mnoho vystúpení na Slovensku i v zahraničí.

Bývalí tanečníci FS Rimavan: Edita Matuszcziková, Vladimír Petrinec, Gabika Szabová, Dušan Ceber, Táňa Drinócziová, jeden zo zakladateľov FS Rimavan Dušan Manica, Jaroslav Petrinec, Vladimír Cilík

Vladimír Petrinec plánuje voľný čas využiť na chalupe. Hrá na gitaru či harmoniku. „Od folklóru som načuchal všeličo, tak možno sa v niečom zdokonalím,“ povedal. V MsKS mal Petrinec ako prevádzkar stále čo robiť, aby technické veci v starnúcej budove slúžili ako mali. „Budova už má čo-to za sebou. Porúch bolo neúrekom, hlavne s vodou a keď nie voda, tak strecha. O oknách ani nehovorím. Najvyšší čas, na akú-takú rekonštrukciu celého objektu.

Zdroj: vobraze.sk 

Petrinec žije folklórom. Predstavuje pre neho všetko