Vášňou bývalého automobilového pretekára Polláka z R. Soboty sa stala severská chôdza

Pretekal a bol zvyknutý, že ho niekto odštartoval a išiel. Vášňou Ľudovíta Polláka z Rimavskej Soboty je severská chôdza, nordic walking. Venuje sa jej už druhý rok. Zaujala ho, keď bol po operácii oboch bedrových kĺbov a lekári mu odporučili rýchlu chôdzu ako rehabilitáciu. „Keďže som sa celý život venoval športu a behal som aj maratóny a polmaratóny, tak som začal pátrať na internete po niečom, čo by nebolo len nejaké bezvýznamné chodenie. Tak som narazil na severskú chôdzu, a to ma oslovilo,“ priblížil pre vobraze.sk Ľudovít Pollák (64), ktorý si v súčasnosti užíva dôchodok, no stále je oddaný športu a pohybu. Ako poznamenal, začal ako samouk, no po čase ho to začalo viac zaujímať.

„Zistil som, že zapojiť palice do koordinácie tela nie je jednoduché, a že ak to má mať nejaký efekt, tak budem potrebovať palice s rukavicou, kde pohyb vychádza z ramena. Pri správnych pohyboch sa potom zapája až 400 svalov. Zároveň som zistil, že veľmi dôležité je aj správne držanie tela, aby som nerehabilitoval len kĺby, ale prakticky celé telo,“ vysvetlil Pollák. V technike sa zdokonaľoval počas niekoľkých kurzoch pri Lucii Okoličániovej, zakladateľke a prezidentke Slovenskej asociácie nordic walking.

Podľa Polláka je severská chôdza dobrá pre tých, ktorých nebaví behanie, kde trpia najmä kĺby. Pri nordic walkingu je benefitom práve odľahčenie kĺbov nôh, no tento šport je rovnako prospešný na cievny systém a zároveň je dobrý na chudnutie. „Ja som za pol roka schudol skoro päť kíl,“ dodal dlhoročný inštruktor a bývalý automobilový pretekár, ktorý získal tri tituly majstra Slovenska v rally. Súťažne takto jazdil desať rokov.

Nordic walking podľa neho zároveň nie je tak finančne náročný, takže je vhodný pre všetky vekové kategórie. Spomenul, že keby spoznal jeho benefity skôr, tak by možno nemusel podstúpiť operácie kĺbov. „Učíme sa však celý život,“ povedal s úsmevom. Trénovať bežne chodí na cyklocestu na Kurinec, kde stretáva ľudí s paličkami. Všíma si, že vo väčšine prípadov im chýba štýl, aby to malo lepší efekt pre organizmus, no keď ho oslovia, ochotne im poradí, ako správne používať paličky pri chôdzi.

Ľudovít Pollák už absolvoval slovenský pohár, vlani sa ho zúčastnil prvýkrát a chystá sa naň aj v tomto roku. Súťaží v kategórii nad 60 rokov. Vlani v nej bolo vyše 40 pretekárov a skončil deviaty, čoho potešilo. Ako ďalej povedal, zúčastňuje sa aj pretekov v okolitých mestách. Napríklad Veľký Krtíš zvykne robiť súťaže aj trikrát do roka. Prezradil, že severskej chôdzi prepadla aj jeho manželka, ktorá tiež dosahuje pekné výsledky, a spolu chodia na súťaže nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. „Nedávno sme sa zúčastnili súťaže v Olomouci, kde som aj ja, aj manželka mali celkom pekné umiestnenia. Zároveň sme tam získali nové priateľstvá,“ poznamenal a dodal, že absolvoval už aj diaľkové sútaže a doteraz najviac, 32 kilometrov, prešiel na Piešťanskom ultrášiku. Hovorí, že s manželkou nie sú členmi žiadneho klubu a ani v Rim. Sobote postráda takýto klub. „S manželkou sme ale uvažovali, že by sme takýto klub vytvorili, no zatiaľ sme nezaznamenali žiadnu odozvu od verejnosti. Sme však tomu otvorení,“ povedal Pollák. Ocenil však, že na benefičné podujatie – Vráťme behom nádej, ktorý sa uskutočnil na začiatku júna v Rim. Sobote, prišlo aj približne 10 tunajších nordic walkerov.

„Možno je to prvý náznak toho, že aj tu sa niečo deje a verím, že sa to tu dostane do povedomia,“ dodal Pollák s tým, že v prípade vzniku klubu by bol ochotný poradiť prípadne poskytnúť konzultácie. Ako však podotkol, veľmi silnú skupinu nordic walkerov majú v Lučenci, kde sa tomuto športu venuje približne 40 nadšencov. Práve tento klub ich spolu s manželkou lákal do svojich radov, bolo to aj pre ich výsledky, ktoré dosahujú na súťažiach. Veľmi silné komunity nadšencov nordic walkingu majú podľa jeho slov aj v Trnave alebo Prešove. Podľa Polláka sa na súťažiach vždy zíde dobrá partia ľudí. Radi sa stretávajú a podľa jeho slov je to lepšie, ako sedieť doma. Podľa neho to nie je pritom šport len pre seniorov, asociácie zapájajú čoraz viac aj mládež v školách, lebo je to zdravé a dôležité aj pre vývin ľudského tela detí.


Zdroj:vobraze.sk