Jaskyniar Hutka z Tisovca má záľubu v rezbárčine. Rád hľadá umenie aj tam, kde ho iní nevidia

Tisovčan Dušan Hutka, známy ako zanietený jaskyniar, má záľubu v rezbárčení. Charakteristickým znakom jeho výrobkov je, že ich vyrezáva z jedného kusu dreva. Svoju tvorbu už onedlho odprezentuje na dňoch mesta Tisovec, kde vystaví celkovo 30 diel.

Rodák z Revúcej už odmalička zbieral samorasty a hľadal v nich skryté tvary. Svoju záľubu neskôr povýšil na rezbárčenie. Venuje sa prevažne tvorbe dekoratívnych a polyfunkčných vecí, napríklad výrobe misiek, lavičiek, sôch či stolíkov. Okrem dreva rád opracúvava aj kameň, kov alebo cín. Jeho tvorba nepatrí medzi tie klasické, na aké sme možno zvyknutí. ,,Jedného odborníka na mojej tvorbe zaujalo, že sa snažím dať dokopy insitné umenie, samorasty a praveké umenie,” prezradil pre vobraze.sk Hutka (69), ktorý má za sebou výstavy po celom Slovensku. Stal sa členom výtvarného štúdia pri Gemersko-malohontskom osvetovom stredisku v R. Sobote a už desať rokov je členom medzinárodného združenia umelcov. Za svoju tvorbu získal viacero diplomov a ocenení.

Rezbár z Tisovca hovorí, že rád hľadá umenie aj tam, kde ho iní nevidia. ,,Keď ma osloví nejaký strom alebo kus dreva, ktorý má trebárs nejakú vadu v podobe hrče, nesnažím sa ju odstrániť. Práve naopak. Snažím sa ju efektívne zakomponovať do toho výrobku, aby dekoratívne čo najviac vynikla,” vysvetľuje. 

Pri tvorení sa riadi inštinktom. Snaží sa vyrezávať to, čo ho napadne a čo mu daný materiál pripomína. Samozrejme pri svojej tvorbe prihliada aj na požiadavky ľudí, pre ktorých tvorí. ,,Ľudia majú radi veci, ktoré sú polyfunkčné. Nie každý má totiž priestor na vystavovanie veľkých objektov. Uprednostňujú skôr veci ako svietniky, misky, stolík alebo lavičku,” hovorí Hutka, ktorého najväčším výtvorom bola z kmeňa stromu vydlabaná zvonica, vysoká 1,7m. Väčšinou sa snaží vytvoriť veci z jedného kusu dreva. Tak sa mu podarilo vyrezať aj kompletný stôl s nohami. 

Okrem rezbárčenia má aktívny dôchodca mnoho iných záľub. Pravidelný pohyb a pobyt v prírode mu zabezpečujú, že sa cíti stále vitálny a plný života. Srdcu blízke mu je aj jaskyniarstvo, ktorému sa venuje už 20 rokov. Je predsedom jaskyniarskeho spolku v Tisovci. Ako sám hovorí, má rád tajomstvá, ktoré v sebe jaskyne schovávajú, a ktoré môže objavovať medzi prvými. Okrem toho sa 25 rokov venoval karate. Je zakladajúcim členom oddielu v Rimavskej Sobote a vychoval stovky cvičencov.

Ďalej sa venuje publikovaniu a už v auguste mu vyjde jeho štvrtá kniha. Tá ponesie názov 101 príbehov z vojny, ktoré Hutka rád zbiera. V tejto téme už vydal dve knihy a jednu o histórii jaskynného potápania. Venuje sa taktiež výskumu Tisovského hradu, ktorý pôvodne stál nad Tisovcom v časti Hradová. 

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Dušan Hutka