Sobotská jazdkyňa Tamarka Polláková sedlá koňa roka

Mená najúspešnejších jazdcov a koní pre tento rok sú známe. Vyhlásili ich v sobotu na galavečeri na Masarykovom dvore pri Vígľaši. Bolo tu vyhodnotenie najúspešnejších jazdcov Slovenskej jazdeckej federácie Stredoslovenskej oblasti.

Pätnásťročná Tamarka Polláková sa umiestnila v kategórii juniorov v drezúre na prvom mieste a bola vyhlásená za najlepšiu juniorku. Jazdí od minulého roka na súťažnom koni Welt Regency, ktorý získal titul Kôň roka SJF SSO. Majiteľom tejto kobyly je Ladislav Sedmák ml. 

Soboťanku Tamarku trénuje od júna Lucia Naštická a Milan Kuhajda. Mladá jazdkyňa začala študovať od septembra v Nitre na športovej škole. Preskočila jednu kategóriu a jazdí v kategórii starších juniorov medzi 17 a 18-ročnými. Ako pre vobraze.sk ďalej priblížil jej otec Marian Pollák, ako majsterka Slovenska dostala ponuku ísť do jednej z tamojších stajní a do Nitry si zobrala koňa, na ktorom jazdí asi rok. Kobyla má 17 rokov a veľmi dobrý pôvod, a bola vychovaná na Kurinci.

V celkovom rebríčku Tamarka skončila tretia na Slovensku na základe všetkých absolvovaných súťaží. „Hľadali sme pre Tamarku nového koňa pre vyššie kategórie a sme veľmi radi, že dostala ponuku od Ladislava Sedmáka ml., ktorý ju sponzoruje. Máme radosť z týchto úspechov,“ hovorí Pollák, podľa ktorého chcú ísť budúci rok súťažiť na Európu.  

„Je to samozrejme veľký úspech pre nášho koňa a tiež Tamarku vzhľadom na to, že v tejto zostave išli len prvú sezónu. Vnímam to ako spoločný výsledok s veľkým prísľubom do budúcna pre Tamarku. Osobne ma teší, že Welt Regency dokázala po dlhšej súťažnej pauze znovu ukázať svoju kvalitu,“ povedal pre vobraze.sk generálny riaditeľ spoločnosti Agroris Ladislav Sedmák ml.   Ako doplnil, spolupráca bola správne nastavená a budú naďalej vyvárať čo najlepšie podmienky pre túto dvojicu, aby sa dokázala posunúť ešte ďalej. Podľa jeho slov sa v ich stajni vždy našiel kôň, ktorý získaval rôzne ocenenia, napríklad aj titul majstra Slovenska. „Ale na podobné ocenenie si nepamätám, takže ma to teší o to viac,“ doplnil generálny riaditeľ, podľa ktorého majú v stajni kone prevažne na rekreačné účely.

„Tamarka je veľký talent, ale najmä má ku koňom mimoriadne pozitívny vzťah a poctivo trénuje za každých okolností, o čom svedčia jej výsledky. Je za tým vidieť aj obrovskú podporu rodičov, bez ktorej by to asi nebolo možné a my sa snažíme len podporiť mladý talent z Rimavskej Soboty. K tohtoročnému umiestneniu jej gratulujem a prajem veľa ďalších športových úspechov v novom pôsobisku,“ povedal Ladislav Sedmák ml.

Na koni Welt Regency predtým jazdil a pripravoval ho Ivan Sihelský z KPKRJ Rimavská Sobota. „Prešiel všestrannou spôsobilosťou. Skákal parkúry do 110 centimetrov, absolvoval najväčšie súťaže na Slovensku. Najlepšie sme sa umiestnili na piatom mieste medzi seniormi. Má geniálny pôvod,“ povedal Sihelský. Jeho otec je jeden z najlepších koní na svete, Weltmayer a štartoval na olympiáde za nemecké družstvo. Matkou je Tifany z jazdeckého klubu Ivana Sihelského. „Som rád, že kôň trošku pomôže Tamarke, lebo k takémuto koníkovi by sa nedostala, je veľmi drahý,“ podotkol Sihelský.

Zdroj: vobraze.sk, Foto: archív Tamara Polláková

V R. Sobote máme medzi deťmi majsterku v drezúre