Recitátorka Tatiana Kršková získala najvyššie ocenenie Zlatý Quirin mesta Revúca. Zbožňuje literatúru a rada sa venuje deťom

Tatiana Kršková si preberá ocenenie Zlatý Quirin mesta Revúca od primátora mesta Júliusa Buchtu

Tatiana Kršková z Revúcej je smútočnou rečníčkou, recitátorkou, sobášiacou a dlhoročnou členkou Zboru pre občianske záležitosti. Približne desať rokov bola predsedníčkou mestského združenia v ZPOZe. Za svoju prácu si mohla vyskúšať postaviť sa na pódiu Mestského kultúrneho strediska, tentokrát z tej druhej strany. Získala najvyššie ocenenie Zlatý Quirin mesta Revúca. Odovzdal jej ho vo štvrtok, počas oceňovania osobností mesta primátor Július Buchta.

„Som veľmi milo prekvapená, že sa našli jednotlivci, ktorí chceli dať na papier návrh na ocenenie a že si ho zaslúžim. Dvadsaťjeden rokov som aktívne a nepretržite robila smútočnú rečníčku a osem rokov som zároveň bola aj sobášiaca. Zúčastňovali sme sa s celým kolektívom všetkých súťaží pre občianske záležitosti, kde sme vždy postúpili až na celoslovenské kolo. Celá rodina ZPOZ-ákov sme boli dobre hodnotení,” priblížila pre vobraze.sk Tatiana Kršková (63), ktorá sa ešte stále cíti vitálna. Quirin ocenenie je pomenované po patrónovi mesta, rytierovi. Nachádza sa aj v erbe, kde v ruke drží čtít s harmonickým náčiním, so skríženým strieborným kladivom a kliešťami.

Svoju kariéru recitátorky odštartovala už ako 14-ročná. Pochádza z učiteľskej rodiny a obaja rodičia ju od útleho detstva viedli k vzťahu k literatúre. „To semienko, ktoré u mňa zasiali starostlivo polievali a ono vyrástlo tým správnym smerom,” hovorí Kršková. Ako dodáva, všetky radostnejšie veci sú jej bližšie. „Privítanie detí, sobáš alebo príhovor jubilantom, to všetko sú veľmi pekné udalosti. Na tie sa teším a odchádzam z nich spokojná. Pri smútočných príhovoroch sa netlieska. Z tých si odnášam pocit, že som urobila všetko preto, aby som dôstojne zmiernila bolesť na poslednej rozlúčke,” priblížila rodáčka z Gelnice. Žezlo smútočného rečníka prevzala po svojom otcovi, ktorý okrem učiteľstva pôsobil tiež ako rečník a kultúrny pracovník.

Krškovej pracovné portfólio je veľmi pestré. Robila ako odborná kultúrna pracovníčka v mestskom kultúrnom stredisku v Revúcej. Na starosti mala detský folklór, všetky prednesy v rámci celého okresu a moderovanie mestských podujatí. „Pracovala som tiež v prvom slovenskom gymnáziu. Takisto dokážem sprevádzať turistov a oboznámiť ich s históriou nášho mesta,” ozrejmila. Ak by nebola ZPOZačka, venovala by sa pomoci deťom. „Deti milujem. Mala som polroka v domácnosti maminku s dievčatkom z Ukrajiny. Poskytla som im azyl. Cítili sa u nás ako doma. Bola som ich tiež vyprevadiť, až za ukrajinské hranice a dodnes sme spolu v kontakte,” spomína Kršková.

Spojená je aj s okresom Rimavská Sobota, najmä ako porotkyňa regionálnych literárnych súťaží. „Do R. Soboty chodím na Hviezdoslavov Kubín a do Drienčan zasa na Dobšinského rozprávky,” hovorí. Rada sleduje šikovné deti, ktoré sa venujú zasa prednesu. ,,Som vtedy šťastná, keď sú deti spokojné a naozaj sa im darí. Fandím všetkým šikovným deťom a tým, ktorí sú slabší rada pomôžem,” hovorí laureátla ocenenia, ktorá pôsobila dve volebné obdobia aj ako poslankyňa MsZ v Revúcej.

Ako sama hovorí pomoc ľuďom má v sebe hlboko zakorenenú a pomáhať je pre ňu úplne prirodzené. „Každý môže povedať, že toto a toto nefunguje a čakať s otvorenou náručou na riešenie. Ja som chcela priložiť ruku k dielu, aby sa ľuďom darilo, a aby boli občania Revúcej spokojní,” objasnila Kršková, ktorá má jedného syna.

Kršková si svoju lásku k literatúre nesie v srdci celý život. Uvedomuje si však aj to, že v dnešnej digitálnej dobe nemôžeme deťom zakázať mobily, či tablety. Dôvodom je aj fakt, že niektoré školské úlohy je nutné vypracovať práve cez tieto zariadenia. Deti ich potrebujú taktiež na dohľadanie rôznych informácii. Aj v tomto prípade vyzdvihuje Kršková alternatívy v podobe encyklopédii, kde sú informácie overené a pravdivé, a žiaci sa k nim vedia kedykoľvek vrátiť. Deti sa snaží motivovať, aby si ukrojili pár minút denne a venovali ich práve prelistovaniu obľúbenej knihy.

„Vždy sa snažím vysvetliť, že 15-20 minút s knihou, je ako tráviť čas s takým verným kamarátom. Ten na nich nebude žalovať, ani útočiť, ale bude ozajstným priateľom, ktorého sa oplatí mať,” hovorí Kršková, ktorá vlastní dva kníhkupectvá. Jedno z nich sa nachádza aj v Rimavskej Sobote. Podľa Krškovej treba u detí lásku ku knihám začať pestovať už v predškolskom veku. „Je dôležité, aby deti žili s knižkou nielen v škôlke, ale aj v knižnici. Takisto je dôležité mať doma svoje vlastné knižky,” dodáva.

Vo voľnom čase aktívna Revúčanka rada počúva hudbu, chodí na prechádzky a číta knihy. Prechádzať sa chodí najradšej po cyklochodníku z Revúcej až na Fliper do Revúckej Lehoty. „Je to dobrá prechádzka. Sú tam stanovištia, dá sa tam vytiahnuť kniha alebo krížovka,” prezrádza Kršková, pre ktorú je napísané slovo ukryté v knihe balzamom na dušu.

Počas Dní mesta v Revúcej ocenili úspešných športovcov, študentov, učiteľov, osobnosti i kolektívy. Čestným občanom sa stal Ladislav Lipták

Zdroj: vobraze.sk, foto:  Rolinec 2024