V R. Sobote sa v rodinnej atmosfére stretli záchranári. Precvičili si svoje zručnosti a zabavili sa s detmi

Spolupráca medzi záchranármi, preverenie zručností a vedomostí či nácvik jazdy so sanitkou patrili medzi niekoľko disciplín, ktoré absolvovali záchranári z okresu Rimavská Sobota. V okresnom meste sa ich na športovom dni záchranárov stretlo približne štyridsať. Ako pre vobraze.sk priblížil vedúci stanice RZP v R. Sobote Milan Markotán, išlo o nultý ročník, ktorý sa druhý júnový víkend niesol v rodinnej atmosfére.

„Najväčšie pozitívum bolo pre nás stretnutie ľudí. Poznáme sa len z výjazdov, narýchlo z nemocnice a tu bola príležitosť porozprávať sa otvorenejšie, zašportovať si a bolo aj trochu súťaženia,“ povedal pre vobraze.sk Markotán zo stanice v R. Sobote, ktorá bola organizátotrom tohto podujatia. Rodinnú atmosféru dotvárali aj ich deti či vnúčatá.

Počas športového dňa mali záchranári simulované ukážky zásahu, nasadzovanie šancovho goliera, transport pacienta na doske, následné obehnutie objektu a otestovali si aj cúvanie do stiesnených priestorov s navigáciou kolegu, alebo bez neho. „Deťom sme poukazovali ambulancie, ohlasy máme zatiaľ pozitívne a na budúci rok by sme radi zorganizovali už aj prvý ročník,“ hovorí Markotán z organizátorskej stanice v R. Sobote.

Pri vyhodnotení podľa Markotána spoločne riešili aj nedostatky, aby sa z nich v praxi vedeli ponaučiť. „Spoločnou prácou a vedomosťami vieme zachrániť mnoho životov. Opakovanými nácvikmi sa nám jednoduchšie pracuje v skutočných situáciach, pri ktorých to budeme robit automaticky. Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku,“ zhodnotil Markotán.

Okrem domácej stanice RZP sa najlepšie sa darilo záchranárom z Hostíc, Tornale a Bottova. Ocenení boli plaketami z hliny, ktoré vyrobila regionálna remeselníčka Danka Bakšová z Hrnčiarskych Zalužian. „Ďakujeme všetkým, ktorí sa tejto našej akcie zúčastnili, ako aj sponzorom za podporu,“ uzavrel Markotán.

Zdroj: vobraze.sk