Účasť v Ožďanoch je väčšia ako vlani. Najrýchlejší jazdec zdolal serpentíny za 85 sekúnd. Súťažila formula aj Porsche

Najrýchlejší jazdec Martin Juhás a riaditeľ pretekov Ján Lachký

Účasť najrýchlejších vrchárov na Oždianskych serpentínach je väčšia ako vlani. Trať najrýchlejšie zvládol Martin Juhás na formule Lola B02/50 s časom 85 sekúnd. Jeho priemerná rýchlosť bola až takmer 120 km/h. O sedem sekúnd predstihol Michala Žiaka na Škode Fabia (01:32,317). Len pár stotín za ním skončil Bartłomiej Madziara na Porsche 991.  Trať je dlhá 2 850 metrov, má 21 zákrut a prevýšenie 103 metrov.

V Ožďanoch zvádza súboje 56 pretekárov, z toho je päť pretekárok nežnejšieho pohlavia. Na súťaži je aj 16 predjazdcov. Preteky sú súčasťou majstrovstiev Slovenska, medzinárodných majstrovstiev Slovenska, Slovenského kopcového pohára či majstrovstiev Slovenska historických automobilov. „Priebeh pretekov je zatiaľ veľmi dobrý,“ povedal po prvom dni riaditeľ pretekov Ján Lachký (73) z Horných Vesteníc. Ako spomenul, ukázala sa pekná účasť vozidiel a majú aj neobvykle veľa formúl.

„Vyzerá to, že to bol niekedy voz formuly 1. Odmeníme ho ako najrýchlejšieho jazdca, ostatných podľa jednotlivých skupín, ako sú zaradení,“ zdôraznil riaditeľ pretekov o dnešnom najrýchlejšom jazdcovi. Tento jubilejný ročník je po organizačnej stránke pre Lachkého posledným.

„Trať je oveľa lepšie pripravená ako vlani, je aj viac pretekárov,“ skonštatoval starosta Ján Matej, podľa ktorého sa oplatí prísť na podujatie aj v nedeľu. Dopoludnia sú tréningové jazdy a popoludní už sa ide naostro. „Všetkých srdečne pozývam,“ spomenul.

V Ožďanoch nemá medzi súťažiacimi okres Rimavská Sobota zastúpenie. Podľa starostu však medzi predjazdcami sú Porubiakovci z R. Soboty. Z Lučenca jazdí Matuška a z Revúcej Kamil Švec na Peugeote 208 R2 (Peugeot motorsport). Podľa slov jeho otca Dušana Šveca jazdia prioritne rallye a pamätajú si ešte preteky v Rimavskej Sobote.

„Sme motoristická rodina. Jeden môj syn je jazdec a druhý navigátor v rallye. Sú niekoľkonásobní majstri Slovenska. Nezameriavame sa na kopce. Sú pre nás doplnkový šport, ktorý je niekedy v rámci testovania pred rallye. Auto teda nie je plne prispôsobené svojím výkonom a váhou na kopce, ale na rallye,“ priblížil Dušan Švec, podľa ktorého to tento rok majú veľmi dobre našliapnuté na ďalší titul vo svojej kategórii s obsahom motora do 1600. Dnes bol Kamil Švec vo svojej triede prvý a absolútne obsadil 19 miesto.

„V Ožďanoch je stále dobrá atmosféra, zábava a partia ľudí. Nie je to dlhý kopec, ale aspoň je to pekná stretávka kopcových pretekárov,“ dodal Švec, ktorý bol spolujazdec Ľudovíta Polláka z Rimavskej Soboty.

Zdroj: vobraze.sk