V Lenartovciach majú lekáreň. V obci ordinuje len jeden lekár

Zdravotné stredisko na juhu okresu Rimavská Sobota, ktoré spadá pod obec Lenartovce, nemá už roky lekára. V minulosti tam pôsobil pediater či zubár, v súčasnosti však v obci chýbajú. Ak by sa našli, podľa starostu obce Jána Rákošiho ich privítajú s otvorenou náručou.

„V Lenartovciach máme priestory pre lekárov, gynekológa, pediatra či iného lekára, ale, bohužiaľ, nemáme ich,“ povedal pre vobraze.sk starosta obce Lenartovce Ján Rákoši. Ako podotkol, situáciu v obci čiastočne zachraňuje praktický lekár pre dospelých Richard Schmotzer, ktorý ale ordinuje vo svojej súkromnej ambulancii.

Zdravotné stredisko v prihraničnej obci Lenartovce vymaľovali asi pred piatimi rokmi. „Vždy tam bolo zdravotné stredisko. Mali sme tam aj viac lekárov, zubára aj detského lekára,“ priblížil starosta, podľa ktorého detský lekár Štefan Vályi odišiel do Tornale a ako obvod patria do Rimavskej Seči. Zubárka Andrea Kissová odišla asi pred ôsmimi rokmi do Tornale, kde si otvorila ambulanciu.

V budove zdravotného strediska je aspoň lekáreň. „Ďalšia lekáreň je najbližšie len v Tornali a Jesenskom. V Rimavskej Seči nefunguje v zdravotnom stredisku roky a lekáreň nemajú ani v Číži, kde sú dokonca kúpele,“ podotkol Rákoši.  

Starosta Lenartoviec s približne 550 obyvateľmi vidí chybu v tom, že v obvode chýba pediater. „V obvode je 13-15 obcí a doktorka ordinuje aj 30 kilometrov ďaleko. Pacienti s chorými deťmi tak musia väčšinou dochádzať hromadnou dopravou. Aby to nestačilo, tak zo stanice musia ísť ešte aj na Sídlisko Západ, kde má ambulanciu. Rodičia pritom veľmi peniaze nemajú,“ priblížil starosta a dodáva, že lekári by podľa neho mali ordinovať vo svojich obvodoch. Kraj podľa neho lekárov nemá a nevyšla mu ani snaha pritiahnuť lekára z Ukrajiny kvôli praxi, papierom či skúškam.

Najbližšie zdravotné stredisko pri pohraničnej obci je v Rimavskej Seči. Tam ale pediater chýba tiež a všeobecný lekár slúži od apríla len dvakrát do týždňa. Viac lekárov majú v obci Jesenské.

Zdroj: vobraze.sk