Zdravotné stredisko v R. Seči má dvoch lekárov. Jeho rekonštrukciou chcú pritiahnuť ďalšieho

Zdravotné stredisko v Rimavskej Seči má aktuálne dvoch lekárov. Ide pritom o spádovú oblasť a jednu z najväčších obcí okresu Rimavská Sobota. Stredisko má najlepšie časy za sebou. Chodí sem praktický lekár pre dospelých Ján Gyökér a gynekológ Augustín Nagy. Gynekológ chodí na jeden deň a od 1. apríla pôsobí všeobecný lekár pre dospelých v obci len dva dni v týždni, v utorok a vo štvrtok dopoludnia. „Sestrička išla na materskú a bol problém nájsť náhradu aspoň na dva dni,“ hovorí Gyökér, ktorý v R. Seči slúži už približne 28 rokov. Zvyšné dni ordinuje v Tornali.

Už približne päť rokov v R. Seči chýba pediater a aj lekáreň. „Naši obyvatelia teraz chodia do Lenartoviec alebo do Bátky. Musia cestovať a je to veľká obtiaž pre aj tak finančne slabé obyvateľstvo. Musíme to riešiť, len to nie je celkom v našich silách,“ priblížila pre vobraze.sk Márta Stubendek, starostka obce, v ktorej väčšinu tvoria Rómovia.

Obec má v pláne zdravotné stredisko zrekonštruovať, čo ho má zatraktívniť a pomôcť prilákať nového pediatra. Toho tu roky robil detský lekár Dušan Rybár. Ako ďalej uviedla starostka obce Rimavská Seč Márta Stubendek, majú na neho veľmi dobré spomienky, aj zdravotné stredisko malo vtedy najlepšie obdobie. Spolu s Rybárom v obci slúžil aj všeobecný lekár pre dospelých Štefan Faragó. „Začínali zhruba naraz, len lekár Faragó odišiel do dôchodku a Dušan Rybár zostal ešte pracovať. Po rokoch sa mu však zdravotný stav rýchlo zhoršil. Rád u nás robil. Odviedol kus dobrej práce pre obyvateľov. Žiaľ, život je taký, že odišiel,“ hovorí starostka, podľa ktorej liečil celé generácie. „Boli aj prípady, keď liečil rodičov a aj ich deti,“ podotkla. Jeho ambulanciu prebrala lekárka Tünde Péčiová, no po čase odišla a odvtedy im pediater v obci chýba. „Neviem prečo, ale odišla a má teraz ambulanciu v R. Sobote,“ podotkla Stubendek.

Podľa starostky v minulosti fungovala v zdravotnom stredisku aj lekáreň. „Mali sme už aj troch záujemcov na lekáreň, ale stotožnili sa s tým, že tam nemáme veľa lekárov. Bez lekárov nemá význam prevádzkovať lekáreň,“ povedala Stubendek.

Zubára tam v minulosti robil aj Štefan Cifruš. „Sme veľký obvod, je veľa detí v R. Seči a k tomu máme aj spádové obce Chrámec, Zádor či Janice. Nový detský lekár by mal pacientov dosť,“ tvrdí starostka.

Zdravotné stredisko chce obec zatraktívniť. „Momentálne tam nie sú až také vhodné priestory. Žiaľ, konzultovala som to aj s Banskobystrickým samosprávnym krajom a nemáme dobré vyhliadky. Pediatrov je v kraji nedostatok,“ poznamenala Márta Stubendek a dodáva, že s rekonštrukciou chcú začať tento rok.

Aktuálne robia projektovú dokumentáciu. Financie chcú čerpať z úveru, vlastných prostriedkov a podľa starostky počítajú aj s vyššou sumou. „V každom prípade sa tomu budeme venovať, chceme, aby zdravotná starostlivosť bola zabezpečená v obci. Máme o to záujem, aj celé zastupiteľstvo,“ dodala starostka obce Rimavská Seč, podľa ktorej by nebol problém ani s vytvorením bývania pre lekára.

Zdroj: vobraze.sk