Vo vynovenom zdravotnom stredisku v Hajnáčke majú päť lekárov. Chýba v ňom detský lekár

V Hajnáčke, ktorá je spádovou obcou asi pre tritisíc obyvateľov, ordinuje vo vynovenom zdravotnom stredisku päť lekárov. Po odchode Šarloty Szepessyovej do dôchodku tam však chýba praktický lekár pre deti a dorast. Táto situácia trvá už zhruba tri roky. Vobraze.sk o tom informoval starosta obce Hajnáčka Ivan Poprocký. Ako ďalej priblížil, detská lekárka ukončila svoju činnosť už v dôchodkovom veku, mala cez 70 rokov a býva v Hajnáčke. „Odvtedy nevieme nájsť lekára pediatra, ktorý by prišiel do tejto našej spádovej oblasti,“ skonštatoval. Rodičia s deťmi v súčasnosti navštevujú najbližšiu ambulanciu v obci Jesenské. Cestujú tam pacienti, ktorých Szepessyová mala, až z obce Tachty pri hraniciach s Maďarskom.

„Teraz je tam lekárka Ramajová, ktorá má, predpokladám, až príliš veľa pacientov,“ podotkol starosta. Aby ďalšieho lekára našli, oslovil nemocnicu v Rimavskej Sobote, ako aj Banskobystrický samosprávny kraj. „Či by vedeli pomôcť. Zovšadiaľ som ale našiel negatívnu odpoveď,“ hovorí Poprocký. Tvrdí, že pre lekára by boli v obci ochotní poskytnúť aj ubytovanie. „Máme pre neho pripravenú ambulanciu, zariadenie tiež a máme aj prísľub z BBSK ak by bolo treba novú ambulanciu zriadiť,“ dodal.

V zdravotnom stredisku ordinuje päť lekárov. Najviac pacientov má podľa Poprockého všeobecná lekárka pre dospelých Andrea Agócsová. „Dva dni – v stredu a piatok – ordinuje zubár Michal Štovčík, ktorý má cez 80 rokov a je taktiež maximálne vyťažený,“ skonštatoval starosta. Veľa pacientov má aj kardiológ Géza Hizsnyan. „Ordinuje raz do týždňa – v stredu – a má tiež dosť pacientov. Trochu menej pacientov má ortopéd Dominik Školiak. Podobne ako gynekológ Igor Vološin,“ podotkol.  

Budova zdravotného strediska je obecná a nachádza sa v centre Hajnáčky. Renovovali ju asi pred šiestimi rokmi. Je pri nej aj lekáreň.

 Zdroj: vobraze.sk

V zdravotnom stredisku v Jesenskom majú osem lekárov. Došlo tam k zmenám