Súkromné zdravotné stredisko v Hnúšti funguje desať rokov. Gynekologičku Pilišovú nahradil Knapp

V súkromnom zdravotnom stredisku Medic Hnúšťa pracujú lekári v štyroch ambulanciách. Jeho kapacita je naplnená a tento rok došlo iba k jednej zmene v ambulancii. Gynekologička Mária Pilišová odišla nedávno do dôchodku a nahradil ju Vladimír Knapp, ktorý je tiež v dôchodkovom veku. Sem-tam ho však ešte zastupovala. Všeobecnou lekárkou pôsobiacou v stredisku je Tatiana Kurajdová, internistkou Mária Jaloviarová. Štvrtou lekárkou je alergologička Ľubica Zollerová, ktorá pracuje aj v R. Sobote. 

Stredisko Medic Hnúšťa bolo otvorené v roku 2013. Lekári sa sem nasťahovali do štyroch pripravených ambulancií. Predtým bola v budove hasičská stanica. Ako pre vobraze.sk uviedol majiteľ budovy Grigorij Šamin, budovu chceli prerobiť na zdravotné stredisko so službami pre verejnosť, napokon sú dlhodobo využité štyrmi lekármi. „Boli vtedy nejaké problémy s poliklinikou. Priestory mali byť prenajaté čínskemu obchodu. Robili sme to pre lekárov a aj pre verejnosť. To zdravotné stredisko bolo s lekármi aj dopredu konzultované v tej dobe. Neurobili sme teda napokon jednopodlažnú, ale dvojpodlažnú budovu,“ priblížil Šamin a dodal, že z kapacitných dôvodov sa v súčasnosti nezaoberajú rozšírením pre iné ambulancie. Podotkol, že jeden čas zvažoval aj predaj budovy, keďže mal záujemcov. Zámer výstavby zdravotného strediska neľutuje. „Budova je udržiavaná pravidelne a je to služba verejnosti ku ktorej sme následne doplnili aj lekáreň. Využitie priestorov na kaviareň pre ľudí, ktorí sú chorí, nám vtedy nepripadala dobrá. Chorí ľudia skôr hľadajú lekáreň, ako by išli na kávu,“ povedal Šamin, bývalý poslanec MsZ i viceprimátor Hnúšte. 

„Nie všetci môžeme chodiť do Rimavskej Soboty a vystávať tam v radoch,“ hovorí a dodáva, že toto je veľký problém pre ľudí zo spádovej doliny, ktorí tam musia cestovať. Problém chýbajúcich lekárov vidí aj v tom, kde by si otvorili ambulanciu, v prehnanej byrokracii či v zazmluvnení s poisťovňami. 

V Hnúšti sú aj roztrúsené ambulancie iných lekárov, napríklad stomatológ Pavol Lichanec je vo vlastných priestoroch a všeobecnú ambulanciu pre dospelých má Mária Fazelová, ktorá sídli na Ulici Štefana Marka Daxnera – bývalej slobodárke. 

Zvyšní lekári majú svoje ambulancie v poliklinike v centre mesta či v nemocnici. Viac o nich sa dočítate v priložených článkoch. 

Zdroj: vobraze.sk