Riaditeľku školy vo Fiľakove nominovali na ocenenie Roma Spirit. Kotlárová pochádza z Jesenského

Z asistentky sa prepracovala na post riaditeľky Základnej školy Lajosa Mocsáryho s vyučovacím jazykom maďarským vo Fiľakove. Odklonila sa od nepísaných zákonov svojej komunity a išla si svojou cestou. Ildikó Kotlárová pracuje v školstve už približne 35 rokov, vybrali ju medzi finalistov Roma Spirit 2023 v kategórii osobnosť. Členovia prípravného výboru Roma Spirit ju nominovali pre nasledovaniahodnú, dlhoročnú a odhodlanú prácu v oblasti vzdelávania žiakov. “Inšpiratívnym je jej prekročenie vlastných hraníc na ceste za svojím cieľom,“ ozrejmili.

Ako pre vobraze.sk priblížila 56-ročná Ildikó Kotlárová, pochádza z obce Jesenské, odkiaľ sa presťahovali do Fiľakova, keď bola ešte dieťa. Poznamenala, že je olašská Rómka a za svojim cieľom vzdelania išla, aj keď u nich v rodine to nie je zvykom. „Chvalabohu sa mi to podarilo. Rodičia ma v tom podporili, pretože odmalička som chcela byť učiteľkou a nakoniec sa mi to aj podarilo,“ priblížila Kotlárová, ktorá 16 rokov pracovala v Špeciálnej základnej škole vo Fiľakove, kde začínala ako asistentka učiteľa. Po doplnení štúdia na univerzite v Nitre podľa jej slov jej dal riaditeľ triedu. „Neskôr som bola desať rokov zástupkyňou riaditeľa a teraz piaty som začala ako riaditeľka,“ povedala Kotlárová a dodáva, že pravdepodobne sa bude o funkciu uchádzať aj naďalej. „Baví ma to, ale uvidíme, ako to ešte dopadne,“ doplnila. Na ZŠ Lajosa Mocsáryho učí už 19 rokov.

Na základnej škole majú vyše 300 žiakov a takmer všetko sú rómske deti. „Veľa z nich je zo sociálne znevýhodneného prostredia, napriek tomu máme veľmi šikovné deti a dosahujeme s nimi veľmi dobré výsledky. Chodíme na všetky súťaže čo sú, aj na bežné školy a máme aj prvé miesta,“ povedala s tým, že majú veľa talentovaných žiakov v prednese rozprávok, básničiek či v spievaní. „Na škole máme už takmer dvadsať rokov regionálnu súťaž v speve ľudových piesní a chodia k nám aj z Maďarska.“

Situácia na škole ale nie je jednoduchá. Podľa slov riaditeľky chodia často na návštevy do rodín. „Tým pádom sa veľa kolegov dozvie, prečo prídu deti na hodinu nepripravené. Prečo nevedia učivo, ako majú. Mnohí nemajú ani elektrinu, ani vodu, sú veľmi chudobní a nemajú na to jednoducho podmienky, aby sa učili. Veľakrát musíme pochopiť, aj prečo je to dieťa také,“ zdôraznila Kotlárová. Na škole sa žiakom snažia zabezpečovať lepšie podmienky, aby mali aspoň raňajky. Z vlastných peňazí im kupujeme chlieb, masť a veľa jedla nám dávajú zo spoločnosti Tauris, podporujú nás aj na súťažiach. Som im naozaj veľmi vďačná,“ povedala riaditeľka. Dodala, že ani nevie, kto ju nominoval, ani to, či sa to dozvie na vyhodnotení. Bola prekvapená, že sa dostala medzi finalistov. „Je to dobrý pocit, keď viete, že existujú ľudia, ktorí sú naozaj vnímaví a berú moju prácu. To, čo robím, je naozaj pre deti a spoločnosť. Väčšinou som to doteraz bola ja, kto kolegov nominoval na nejaké ocenenie,“ podotkla Kotlárová.

Medzi jej záľuby patrí rómsky tanec a v škole majú aj súbor, kde učí deti tancovať. Aj keď ako riaditeľka častokrát rieši problémy aj z domu, má túto prácu rada. „Mám veľmi dobrých kolegov a myslím si, že tieto dobré výsledky, ktoré dosahujem na škole, tak bez nich by to nešlo. Veľmi dobre pracujú s deťmi,“ skonštatovala.

Tauris sa dostal medzi finalistov Roma Spirit v kategórii spoločnosť a zamestnávateľ

Zdroj: vobraze.sk

Projekt sa mohol zrealizovať vdaka finančnej podpore Fondu na podporu kultúry národnostných menšín FNMK.