Zápasníčka Lokomotívy R. Sobota zápolila na majstrovstvách sveta do 23 rokov

Zápasníčka Lokomotívy Rimavská Sobota Khrystyna Basych sa predstavila na majstrovstvách sveta do 23 rokov. Ich dejiskom bola od 23. do 29. októbra Tirana (Albánsko). Súťažila vo váhe do 50 kg. Stopku jej však vystavila už prvá súperka, ktorou bola Szimonetta Timea Szekerová z Maďarska. Dvadsaťročná slovenská reprezentantka s ňou prehrávala 0:5 na body, ale zápas sa napokon skončil pred časovým limitom. Keďže v nasledujúcom dueli maďarská reprezentantka prehrala, nepotiahla Basych do repasáže.

„Khrystyna Basych bola pred majstrovstvami sveta našou medailovou nádejou. Keď som potom videl štartovnú listinu, tak som to bral tak, že by mohla obsadiť piate miesto. Bohužiaľ, Khrystyna nezvládla ten prvý zápas. Prehrávala na body a napokon prehrala na lopatky. Jej premožiteľka z Maďarska vzápätí podľahla reprezentantke Japonska a tá Szekerovú potiahla do repasáže. Khrystyna sa predstavila tentoraz v jej váhovej kategórii, nesúťažila vo vyššej. Neviem, ktoré všetky aspekty sa mohli prejaviť na jej účinkovaní v Albánsku,“ uviedol pre vobraze.sk predseda ZO Lokomotíva Rimavská Sobota a člen Výkonného výboru Slovenského zápasníckeho zväzu Jozef Radnóti.

Podľa jeho slov sa Khrystyna Basych pripravovala na svetový šampionát v ukrajinskom Ľvove. „Je to jej rodisko, odtiaľ bude dochádzať na súťaže. Tam má aj lepšie sparingy. Verím, že by jej výkonnosť mohla ísť hore. V nitrianskom stredisku už netrénuje,“ ozrejmil Radnóti.

Voľnoštýliarka Basych štartovala v tomto roku na štyroch vrcholných podujatiach. Upútala na juniorských majstrovstvách Európy, na ktorých získala v španielskom Santiago de Compostela bronz (do 53 kg). Predstavila sa tiež na európskom šampionáte do 23 rokov i na majstrovstvách sveta junioriek.

„Trikrát sa umiestnila do desiateho miesta, z toho raz získala bronzovú medailu a teraz jej to v Tirane nevyšlo. Celkom dobre však dopadla na vrcholných podujatiach. Tento rok bol jej rozlúčkovým s juniorskou kategóriou. V budúcom roku jej dávam šancu uspieť na ME do 23 rokov. V tejto sezóne na nich skončila deviata,“ povedal šéf rimavskosobotského oddielu.

Zdroj: vobraze.sk