Stavebné práce na cykloceste s vyhliadkou dokončili. Úsek R. Sobota – H. Ves je oficiálne stále však staveniskom + foto

Stavebné práce na cykloceste medzi Rimavskou Sobotou a Hrnčiarskou Vsou sú ukončené a stavenisko zhotoviteľ už odovzdal. Informáciu pre vobraze.sk potvrdila vedúca oddelenia komunikácie Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Lenka Štepáneková. Na cykloceste, ktorú postavili tento rok, sú už dokončené všetky mosty. Na cyklotrase nájdete niekoľko posedení či vyhliadku nad obcou Oždany. Nachádza sa neďaleko tunela, ktorý však zostáva zatiaľ uzavretý. „Do prevádzky bude uvedený až kolaudáciou. Do tejto doby bude tunel uzamknutý, nakoľko osvetlenie tunela nie je v prevádzke,“ upozornila Štepáneková. Cyklocesta vedie aj medzi stromami, pri mrazoch tak v niektorých úsekoch hrozí námraza a šmýka sa.

Podľa Štepánekovej slávnostné otvorenie cyklotrasy plánujú na jar budúceho roku. „Jednak kvôli počasiu a tiež preto, že kolaudácia stavby bude prebiehať dlhšie ako pri I. etape Hrnčiarska Ves – Poltár,“ upozornila s tým, že užívaniu cyklotrasy bránia už len zákonné prekážky. Aktuálne preto prebiehajú práce spojené s formálnou stránkou stavby – dokončenie a overenie geometrických plánov, revízne správy k elektroinštalácií a iné.

„Hlavnou a zákonnou prekážkou v užívaní cyklotrasy je, že stavba ako taká je užívania schopná až vydaním právoplatného kolaudačného rozhodnutia alebo rozhodnutím o dočasnom užívaní stavby – bez týchto rozhodnutí sa stavba považuje naďalej za stavenisko. Prosíme aj verejnosť, aby v záujme svojej vlastnej bezpečnosti túto skutočnosť rešpektovali a až do právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia sa po cyklotrase nepohybovali,“ podotkla.

O mieste a čase konania slávnostného otvorenia bude samospráva podľa Štepánekovej verejnosť včas informovať, do úvahy ako miesto otvorenia prichádza napríklad miesto pri Ožďanskom tuneli.

Cyklocesta medzi R. Sobotou a Poltárom má dĺžku približne 30 kilometrov. Nachádza sa na telese bývalej železničnej trate. Robili ju na dve etapy. Menšiu časť medzi Hrnčiarskou Vsou a Poltárom skolaudovali a aj otvorili v druhej polovici septembra.

Zdroj: vobraze.sk