Na cykloceste robia ešte most pri Hrnčiarskej Vsi. Pribúdajú altánky

Výstavba cyklocesty medzi R. Sobotou a Poltárom pokračuje. Pri Hrnčiarskej Vsi dokončujú posledný most na bývalom železničnom násype. Po jeho dokončení má byť zaasfaltovaný. „Po dokončení tohto mostu bude vyasfaltovaný zvyšný 1,7-kilometrový úsek na smer Hrnčiarska Ves,“ priblížila vedúca oddelenia komunikácie Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Lenka Štepáneková. Podľa jej slov všetky práce realizátor vykonáva načas. „Odovzdanie stavby zo strany zhotoviteľa je naplánované v zmysle zmluvy o dielo na november,“ dodala. Pri cykloceste pribúdajú aj altánky a zábradlia. Dokončenie aj zvyšnej časti cyklocesty medzi R. Sobotou a Hrnčiarskou Vsou je naplánované na november.

Cyklisti môžu oficiálne využívať niekoľkokilometrový úsek cyklotrasy medzi Hrnčiarskou Vsou a Poltárom. Prvá etapa cyklocesty bola tak už skolaudovaná a v druhej polovici septembra aj slávnostne otvorená. „Verejnosť ju môže využívať bez obmedzení. Zvyšný úsek smerom na Rimavskú Sobotu zostáva vo výstavbe,“ hovorí Štepáneková. Na rekonštruovanom moste prebiehali práce na výstavbe mostných opôr.

Cyklocesta má dĺžku približne 30 kilometrov sa nachádza na telese bývalej železničnej trate. 

Cyklisti v lete mali možnosť využívať tunel pri Ožďanoch. V druhej polovici septembra bol však uzatvorený. „Uzavretie tunela bolo nevyhnutné z dôvodu realizácie epoxidových vrstiev na povrchu cyklotrasy a nakoľko je tunel aj celá cyklotrasa od Rimavskej Soboty až po Hrnčiarsku Ves stavenisko, vstup verejnosti je zakázaný,“ upozornila Štepáneková. Asfaltovanie v okolí tunela je dokončené.

Pri Maštinci osadili altánok nad prameňom

 Uplynulý mesiac pri Maštinci dokončili aj altánok pri jednom z prameňov štavice, ktorý je pri bývalej zastávke železničnej trate Rimavská Sobota – Poltár. Je najbližšie pri otvorenej cykloceste a samospráva ho musela prečistiť a opraviť. Dlhodobejší projekt obnovy altánkov a prameňov s minerálnou vodou tak bol ukončený. Vynovené boli celkovo dva altánky a posedenia, tento tretí bol dokončený v septembri osadením altánku. Podľa informácií zo Štátneho geologického ústavu z Bratislavy majú na okolí Hrnčiarskej Vsi až osem prameňov. Dva z nich sú v areáli plničky, tá však nie je v prevádzke. Verejnosti sú najznámejšie tri okolité pramene. Druhý je pri parkovisku a tretí je ako studňa mimo zastavaného územia.

Starosta obce Hrnčiarska Ves Ján Melicher je rád, že sa podarilo dokončiť altánok pri šťavici a môžu ho používať aj cyklisti pri cykloceste, ktorá bola nedávno oficiálne sprístupnená. „Treba nám tam ešte uložiť dlažbu a celé to dokončiť. Pracovník nám ochorel, tak kus čakáme,“ povedal Melicher, podľa ktorého cyklocesta priniesla aj do ich obce väčší pohyb cyklistov. „Využívajú aj náš vynovený parčík s fontánou,“ dodal Melicher. 

Zdroj: vobraze.sk