Riaditeľka školy Ildikó Kotlárová prišla z vyhodnotenia Roma Spirit s dobrým pocitom

Finalisti Roma Spirit 2023 sa v sobotu zúčastnili na vyhodnotení v Národnom divadle Košice. Bola medzi nimi aj riaditeľka Základnej školy Lajosa Mocsáryho s vyučovacím jazykom maďarským vo Fiľakove Ildikó Kotlárová, ktorá pochádza z Jesenského. Nominovaná bola v kategórii osobnosť. Ako spomenula, hoci nevyhrala, priniesla si z tohto podujatia veľmi pekné spomienky a inšpirácie.

„Išla som tam s tým, že nemusím vyhrať. Bolo nám potom povedané, že všetci finalisti, ktorí sa tam dostali, tak zvíťazili, ale len jedna osobnosť si navyše zobrala aj cenu. Dobre mi padlo, že ma nominovali,“ povedala pre vobraze.sk Ildikó Kotlárová. Spomenula, že pre ňu bolo veľkým potešením, že sa aspoň dozvedela, kto ju nominoval na ocenenie. „Bol to Ábel Ravasz, aj som sa mu poďakovala. Boli tam veľmi milí ľudia. Stačilo mi, že som mohla byť na galavečeri aj so svojou rodinou. Veľmi pekne nás privítali,“ podotkla Kotlárová, ktorá v školstve pracuje už približne 35 rokov a na riaditeľskú funkciu sa prepracovala postupne z pozície asistentky učiteľa.

Členovia prípravného výboru Roma Spirit ju zaradili pre nasledovaniahodnú, dlhoročnú a odhodlanú prácu v oblasti vzdelávania žiakov. “Inšpiratívnym je jej prekročenie vlastných hraníc na ceste za svojím cieľom,“ ozrejmili. V kategórii osobnosť porota napokon ocenila Paulínu Slepčíkovú z Košíc, mladú ženu, matku a úspešnú vedkyňu v oblasti organickej chémie.

V kategórii spoločnosť a zamestnávateľ sa medzi finalistov dostala aj potravinárska spoločnosť Tauris z R. Soboty. Firma dlhodobo spolupracuje s rómskymi komunitami a zamestnáva aj desiatky pracovníkov z tejto komunity. Ocenenie v tejto kategórii získala štátna príspevková organizácia Ministerstva zdravotníctva SR Zdravé regióny.

Celkovo 21 finalistov vo viacerých kategóriách hodnotila medzinárodná porota. O finalistoch predtým rozhodovali členovia prípravného výboru Roma Spirit. Záznam z galavečera jubilejného 15. ročníka Roma Spirit odvysiela RTVS 9. decembra.

Zdroj: vobraze.sk

Projekt sa mohol zrealizovať vďaka finančnej podpore Fondu na podporu kultúry národnostných menšín FNMK.