Samospráva sa zaoberá umiestnením Čistinky. Jedno miesto už vybrali

lidl čistinka

Rimavskosobotská samospráva sa zaoberá výberom lokality pre mestský park od spoločnosti Lidl. V oddychovej zóne verejnosť nájde priestor pre šport, ale aj oddych. V porovnaní s predošlými úspešnými súťažami nebolo potrebné nahlásiť lokalitu ešte pred spustením súťaže. Táto otázka sa stala aktuálnou až po víťaznom závere súťaže. Ako pre vobraze.sk priblížila Betka Folková, jedna z aktivistov, Lidl Čistinka potrebuje okolo 15-árový pozemok, a preto nie je jednoduché ho umiestniť hocikde. Prihliada sa pritom na skúsenosť, aby ihrisko neprekážalo občanom a bolo mimo obytnej zóny. S touto otázkou sa zaoberali aj vo vedení mesta. „Boli sme nedávno u primátora. Zhodli sme sa, že by malo byť umiestnené v mestskej záhrade,“ povedala Folková. 

Podľa slov primátora Jozefa Šimka vzhľadom na potrebnú plochu oddychovej zóny vybrali ako najideálnejšiu plochu medzi plavárňou a cyklocestou, v lokalite, kde býva cirkus. Je to pri oplotení, ktoré potom mesto dokončí a vznikne tam samostatný priestor. Ako ďalej naznačil, miesto pre cikrus by potom vyčlenili pri bývalej panelárni, kde by urobili aj elektrické zariadenie pre potreby napojenia sa. 

V súťaži o mestský park Čistinka a hlasovaní zabojovala verejnosť. V napínavom závere prehlasovali Čadcu a získali viac bodov. Aktivisti sa nemalou mierou pričinili o organizovanie hlasovania a zbieranie Lidl kartičiek, ktoré ľudia dostávali za nákup nad 20 eur. V meste rozmiestnili krabičky, kde mohol každý prispieť a ak nevedel kartičku zaregistrovať sám, tak ju len odovzdal. Ľudia im ich posielali aj poštou. Aktivisti potom zahlasovali za nich. Obyvatelia R. Soboty tak získali park, ktorý má Lidl postaviť v meste. 

Alžbeta Folková, Andrea Fekiačová, Denisa Čomajová, Miroslava Lojková a Zsolt Fodor získali aj ďakovné listy. Tie im primátor mesta udelil počas Dní mesta pri príležitosti ďalšieho úspešného hlasovania za ihrisko K-park od spoločnosti Kaufland. Umiestnené bolo tiež v mestskej záhrade pri plavárni. 

Doplnené 14. októbra o 14.40 hod.

Výber konkrétnej lokality je podľa spoločnosti Lidl na zvážení mesta. „Aktuálne čakáme na vyjadrenie a následne zorganizujeme stretnutie s predstaviteľmi mesta, architektom a generálnym dodávateľom stavby. Samozrejme, budeme radi, ak sa napokon zvolí pozemok, ktorého parametre umožnia čo najrýchlejšie a bezproblémové vybudovanie Lidl Čistinky,“ uviedol pre vobraze.sk vedúci úseku komunikácie spoločnosti Lidl SR Tomáš Bezák. Ako doplnil, na základe predpokladaného harmonogramu realizácie najskôr potrebujú uzavrieť zmluvu s mestami, nasledovať bude administratíva s úradmi a povoľovací proces. K výstavbe by podľa neho malo dôjsť v marci až júli. Obyvatelia by tak mali ihrisko a oddychovú zónu využívať v priebehu leta 2023.

Zdroj: vobraze.sk