Ormet na Teplom Vrchu otvára v sobotu a v Číži pripravujú preložený program pre deti. Na kúpalisku v Hnúšti robia stavebné úpravy

Pri vodnej nádrži na Teplom Vrchu, ktorá patrí k najteplejším prírodným vodným plochám na Slovensku, majú sezónu otvoriť 8. júna. Teplota vody v nádrži je viac ako 22,5 stupňov Celzia a nádrž je plná na sto percent. Stredisko Ormet na túto sezónu avizuje rozšírenie možností oddychu a zlepšenie služieb v období prázdnin.

Termín otvorenia kúpaliska 15. júna už avizujú TSM Rimavská Sobota. Na Kurinci sú k dispozícii dva bazény s termálnou vodou a jeden 25-metrový plavecký s pitnou vodou. Voda v bazénoch už bola napustená a čaká sa na stanovisko Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v R. Sobote.

Podľa povereného riaditeľa TSM Attilu Šimka tento týždeň ešte dorábali časť oplotenia, ktorá oddeľuje kemping od miesta, kde prebieha výstavba nového bazéna s vlnobitím. K dispozícii budú aj športoviská, tenisové kurty sú už podľa Šimka pripravené, ihrisko bolo zametené a zavalcované. „Jedno plážové volejbalové ihrisko bolo zrušené, zasahuje tam jeden cíp budúceho bazénu. Golfové ihrisko by malo byť k dispozícii tiež,“ doplnil s tým, že potrebný počet plavčíkov majú zabezpečený.

V okrese R. Sobota je už v prevádzke kúpalisko v Prírodných jódových kúpeľoch v obci Číž. Verejnosť ho využíva od začiatku tohto mesiaca. Najbližšiu sobotu návštevníkov čaká podujatie pre deti. Pôvodne sa malo konať minulý víkend, no bolo pre nepriaznivé počasie preložené na 8. júna. Spojené bude s pestrým programom pre deti, ktoré mali svoj sviatok. Pre deti do 15 rokov bude umožnený vstup zdarma a dostanú aj sladký darček. Tento rok tu ponúkajú nové atrakcie a počas sezóny bude pre návštevníkov pripravený kultúrny program.

Na letnú sezónu sa pripravujú aj v Lučenci. Kúpalisko by tu svoje brány malo otvoriť 15. júna. K dispozícii tu tradične majú 25-metrový rekreačný bazén a pre deti bude pripravený detský bazén s fontánkou. Ako informuje lučenecká samospráva, v okolí bazénov je pripravených množstvo lehátok a slnečníkov i dva bufety. K dispozícii je vzdušná trampolína, ihrisko na plážový volejbal či futbalové bránky. Zapožičať sa majú dať aj bedmintonové rakety a pripravený má byť aj stôl na stolný tenis. Cena vstupného pre dospelých a deti nad 15 rokov je 5 eur, do 15 rokov 4 eurá a do 6 rokov 3 eurá. V susedstve bola postavená krytá plaváreň, ktotrá je v skúšobnej prevádzke. „Ide o dobu, počas ktorej sa skúša všetka technika za rôznych simulovaných podmienok. Zároveň prebieha finančno-administratívne vysporiadanie – po jeho ukončení bude možné plaváreň otvoriť pre verejnosť,“ informuje samospráva. O jej oficiálnom otvorení pre verejnosť samospráva v priebehu mesiaca neinformovala. Ako pre vobraze.sk priblížila hovorkyňa mesta Michaela Baboľová, ešte nebolo rozhodnuté, či k otvoreniu dôjde pred letnou sezónou, alebo po jej ukončení.

Na letnom kúpalisku mesta Hnúšťa tento rok pribudnú bezpečnostné vchody i WC pre zdravotne ťažko postihnutých. Drobné stavebné úpravy prebiehajú v areáli kúpaliska a mali by byť dokončené pred otvorením brán pre verejnosť. S pripomienkou na tieto stavebné úpravy prišiel Regionálny úrad verejného zdravotníctva. „Robí to externá firma a hovorili, že to do 15. júna bude hotové,“ priblížila pre vobraze.sk prednostka mestského úradu Oľga Maciaková. Ako doplnila, cena vstupného by sa nemala meniť ani tento rok. Plavčíkov majú dostatok. Dospelí majú mať vstupné 3 eurá, mládež 2 eurá. Presnejší termín otvorenia kúpaliska zatiaľ nekonkretizovala. Proces napustenia bazénu, prípravy bazénu a odsúhlasenie kvality vody je štandardne odhadovaný na dva týždne. Minulý rok kúpalisko v Hnúšti otvorili 23. júna.
Pracovníci TS Hnúšťa minulý rok menili piesok vo filtrácii, čím sa zlepšila kvalita vody. Tieniace plachty z minulého roka sa podľa Maciakovej veľmi neosvedčili a pravdepodobne ich nahradia niečím iným. V areáli kúpaliska si počas leta návštevníci môžu zahrať aj plážový volejbal, zábavné kolky a stolný tenis.

Vodná nádrž Ružiná v okrese Lučenec je naplnená na 78 percent a hladina sa stále zvyšuje. Pomohli jej aj prívalové dažde začiatkom júna. Nádrž sa snažia naplniť už približne tri roky od ukončenia rekonštrukčných prác. Odkázaní sú na množstvo zrážok. Verejnosť ju na kúpanie využívala v obmedzenej miere už aj v priebehu minulého roka. Ako pre vobraze.sk priblížil hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák, vodná hladina sa odvtedy zvýšila a je už necelé dva metre od maxima. Teplota vody bola vo štvrtok 21 stupňov Celzia. Vodná stavba Ružiná bola postavená v rokoch 1969 až 1973.

Tento rok je 50 rokov od jej uvedenia do prevádzky. Pri tejto príležitosti budú verejnosti 22. júna otvorené útroby priehrady a v blízkosti budovy SVP plánujú znovuotvorenie sezóny spojené s atrakciami pre deti.

Zdroj: vobraze.sk