Mestská polícia v R. Sobote má nové úlohy a menší počet členov. Jej šéf Berecz oslávil jubileum

Silvester a oslava Nového roka v centre mesta Rimavská Sobota prebehla pokojne. Informáciu pre vobraze.sk potvrdil náčelník mestskej polície Peter Berecz. Pred polnocou na Hlavnom námestí hral DJ. Ľudia prichádzali sporadicky, pričom najviac návštevníkov prišlo tesne pred polnocou. Zúčastnili sa aj rodiny s deťmi. Podľa našich informácií bolo na námestí okolo 250 ľudí. Počas polnoci došlo k náhodnému prevráteniu jedného z ohňostrojov, ohrozeniu verejnosti zabránil obrubník. K incidentom zo strany verejnosti či problémom podľa náčelníka MsP nedošlo, až na jedného opitého muža, ktorý však bol mestskými policajtmi „usmernený“. Ľudí bolo však menej, ako bývalo pred pandémiou a niekoľko podnikov v centre mesta bolo aj zatvorených.

Pred sviatkami boli mestskí policajti privolaní k záchrane ľudského života. Už približne rok sú vybavení prenosným automatickým defibrilátorom AED. Zasahovať však nakoniec nemuseli. Vlani boli zaradení do integrovaného registra AED, ktorý vedú záchranári na operačnom stredisku.

Peter Berecz je náčelníkom mestskej polície 20 rokov a je členom približne 30 rokov, takmer od začiatku jej reorganizácie. Prvého januára oslávil šesťdesiatku. Mestská polícia v Rimavskej Sobote má od septembra minulého roku o jedného člena menej. Celkovo ju tvorí 12 príslušníkov. Jeden z nich odišiel pracovať na mestský úrad. „Chceli by sme na jeho miesto zamestnať niekoho nového. Dali sme to do rozpočtu,“ povedal čerstvý jubilant Berecz.

Od začiatku nového roka pribudla rimavskosobotskej mestskej polícii nová úloha, dohliadať na spoplatnenie parkovania v meste. Túto zmenu odsúhlasili mestskí poslanci koncom minulého roka. Spoplatnené parkovanie je momentálne na Hlavnom námestí a na parkovisku na Ulici Mikszátha. Náčelník mestskej polície uviedol, že v uplynulých dňoch začali s informovaním najčastejších užívateľov parkovania na Hlavnom námestí, aby si zakúpili prípadne celoročnú parkovaciu kartu, ktorú možno získať na odbore rozvoja mesta. Týka sa to predovšetkým tých, ktorí pracujú na námestí. Berecz zdôraznil dôležitosť času, ktorý treba dať na prispôsobenie sa novým pravidlám.

Na námestí sú k dispozícii od jesene nainštalované nové automaty, kde verejnosť môže platiť parkovné vo vyhradených časoch v sume 50 centov za hodinu. Ako Berecz doplnil, prvých pár dní budú vodičom dávať upozornenia za stierače, aby informovali o nových pravidlách. „Približne po týždni začneme parkovanie oficiálne kontrolovať ako priestupok, alebo v rámci objektívnej zodpovednosti bude uložená pokuta vo výške 78 euro,“ dodáva.

Zdroj: vobraze.sk