Výstavba R2 pri Mýtnej pokračuje aj v zime. Ukladanie segmentov smeruje do Lučenca + foto

Mostná estakáda rýchlostnej cesty R2 medzi obcami Mýtna a Kriváň naberá na dĺžke. Ide o jeden z technicky najnáročnejších úsekov výstavby, ktorý bude mať približne 4,5 kilometra, čo ho urobí najdlhším takýmto úsekom na Slovensku a pravdepodobne aj v strednej Európe. Práce prebiehajú vo výškach od 15 do 45 metrov a na ich pokračovaní sa pracuje aj v zimných mesiacoch. V prvej etape sa výsuv 13 segmentov realizoval od stredu mosta smerom do Zvolena v dvojpercentnom stúpaní. Na záver minulého roka boli segmenty vysúvané v opačnom smere do Lučenca a to v dvojpercentnom klesaní.

Podľa informácií odboru marketingu a komunikácie NDS termín dokončenia výstavby spomínaného úseku je plánovaný na leto 2025. Celkový úsek bude mať dĺžku 9 kilometrov. „Vysunuli sme dilatačný celok dĺžky 35 metrov, pričom tentoraz sme časť budúceho mosta vysúvali v dvojpercentnom klesaní. Pevnosť betónu sme dosiahli primiešaním zimných prísad a na stavbe je konštrukcia pred a po betonáži chránená vykurovaním,“ informovala Národná diaľničná spoločnosť (NDS) na záver minulého roka.

Stavebné práce v zimných mesiacoch postúpili aj na ostatných objektoch R2 Kriváň – Mýtna. Na zvyšných mostoch boli položené tyčové prefabrikáty, prebieha debnenie, viažu sa armatúry a betonujú sa vonkajšie aj vnútorné rímsy. Na oporných a zárubných múroch sa realizujú monolitické rímsy.

Priebeh stavby si môžete prezrieť na nedávno zverejnených fotografiách. Úsek R2 sa má napojiť na časť cesty R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce, ktorú vodiči využívajú už viac ako rok. NDS uviedla, že na 13,5-kilometrovom úseku sa zaznamenalo viac ako 3 milióny prejazdov vozidiel, z toho 688-tisíc nákladných áut. Priemerná denná intenzita na úseku R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce za rok 2023 predstavovala vyše 8 600 vozidiel, pričom viac ako pätina tvorila nákladné vozidlá. Počas pracovných dní cestu využívalo v priemere až 9 300 automobilov.

Na rýchlostnej ceste za Tomášovcami osádzajú protihlukové steny i oplotenie + foto

Zdroj: vobraze.sk, foto: Tomáš Baran