Mestská polícia už môže zachraňovať životy defibrilátorom

Rimavskosobotská mestská polícia už môže zachraňovať životy automatickým defibrilátorom AED. Boli zaškolení a dostali ho včera. Voziť ho bude hliadka v aute, ktoré je v teréne. Zaradení sú aj do integrovaného registra AED, ktorý záchranári vedú na operačnom stredisku. V prípade potreby tak môžu zasiahnuť. Ako pre vobraze.sk uviedol náčelník mestskej polície Peter Berecz, je to prínos pre mestskú políciu, ale hlavne pre občanov. „Pokiaľ k niečomu dôjde, tak už vieme adekvátne zasiahnuť,“ povedal Berecz. Podľa jeho slov mali doteraz niekoľko prípadov, kedy by ho vedeli využiť a potrebovali oživovať ľudí.

Použitie prístroja zvyšuje šancu na prežitie pri náhlej zástave srdca. Podľa slov hovorkyne Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby SR Aleny Krčovej je to výborná správa, že sa rozšírila sieť. Osobitne vyzdvihla promptnú registráciu do registra AED.

„Registrácia je dôležitá, vďaka nej naši operátori tiesňovej linky 155 vidia AED v systéme a v prípade potreby vieme aktivovať záchrancov, aby ho použili. Chcem ešte zdôrazniť, že sa prístroja netreba báť. Vydáva hlasové povely a presne inštruuje záchrancu, čo má robiť. Vždy je však potrebné volať na tiesňovú linku 155, aby sme pomohli a mohli vyslať na adresu profesionálnych záchranárov, prípadne operátor pomôže pri jeho použití, “ priblížila pre vobraze.sk Alena Krčová. Zároveň dodala, že k 1. januáru tohto roka evidovalo Operačné stredisko ZZS SR v registri AED presne 2304 prístrojov.

„Záchranári evidujú náš prístroj. Vedia, kde je a pokiaľ by sa niečo stalo a nebola by dostupná záchranka, tak nás okamžite kontaktujú. Je to pomoc. Nikdy neviete, kedy sa čo môže stať,“ zdôraznil Berecz. Prístroj stál okolo dvoch tisíc eur, približne 900 eur sa formou zbierky vyzbierali občania, zvyšok podľa náčelníka doplatili z mestského rozpočtu.

Zbierku inicioval záchranár Ján Melicher, ktorý mestských policajtov aj zaškolil.

V Rimavskej Sobote je už niekoľko rokov jeden takýto prístroj. Zbierku inicioval záchranár Ján Melicher, ktorý mestských policajtov aj zaškolil.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Ján Melicher a Peter Berecz