Rimavskosobotská samospráva má dva automatické externé defibrilátory (AED). Jeden má už viac ako desať rokov. K dispozícii bol roky na futbalovom štadióne, keďže išlo o podmienku organizovania majstrovských zápasov. Podľa slov konateľa MŠK Rimavská Sobota Ondreja Václavika defibrilátor v súčasnosti nemusia mať na každom zápase. „Uvidíme, aký to bude mať vývoj. Ešte to nebola povinnosť, ale podľa mňa to do novej sezóny zavedú,“ povedal pre vobraze.sk Václavik.
„Viem, že je obnovený a je majetkom mesta. Mali sme ho na štadióne, ale bolo do neho treba kúpiť batériu. Nemohli sme si to dovoliť. Prístroj bol vtedy náš, ale vrátili sme ho mestu, a keď ho potrebujeme, tak si ho požičiame na majstrovský zápas mužov,“ priblížil. Ako Václavik podotkol, podľa jeho vedomostí prístroj použiť na záchranu ľudského života nemuseli. „Futbal je náročný šport a stávajú sa prípady, keď aj mladí futbalisti odpadnú. Stalo sa to na súperových ihriskách, kde nemajú defibrilátor. Sanitka ale prišla do troch minút,“ zdôraznil. Zároveň upozornil, že na každom zápase musia mať zabezpečeného zdravotníka a pri A-mužstve aj lekára.
Podľa prednostu mestského úradu Štefana Szántóa majú prvý defibrilátor na mestskom úrade u domovníka. „Je funkčný a dávame ho v prípade potreby na športové, či iné podujatia,“ povedal Szántó.
Počas letnej sezóny boli iniciatívy, aby defibrilátor bol aj na kúpalisku na Kurinci. Ako vysvetlil vedúci športových a rekreačných zariadení TSM Jozef Slanina, v zmysle platných právnych predpisov nie je povinnosťou mať automatický externý defibrilátor na kúpalisku. „Je to len nadštandardná vec, ktorá súvisí s poskytnutím prvej pomoci. Konzultoval som tieto veci aj s hygienou, keď bol trochu verejný tlak, aby sme ho mali.“
Približne dva týždne má k dispozícii AED už aj mestská polícia. Vozí ho v aute a je zaradený do integrovaného záchranného systému. V prípade potreby je tak v teréne k dispozícii a prostredníctvom príslušníkov mestskej polície.
Mestská polícia už môže zachraňovať životy defibrilátorom
Zdroj: vobraze.sk