Ortopéd Láska z R. Soboty má širokú klientelu. Záľubou sa mu stala motorka

Dlhoročný rimavskosobotský lekár Pavel Láska sa špecializuje na ortopédiu. Pôsobí vo vlastnej ordinácii, dôverne ho však pacienti môžu poznať aj z nemocnice v R. Sobote. V úvode svojej lekárskej praxe zbieral skúsenosti aj na špičkovej ortopedickej klinike v Bratislave. Ako uviedol pre vobraze.sk, je prvým ortopédom na Slovensku, ktorý si v deväťdesiatych rokoch otvoril súkromnú ambulanciu. Pavel Láska z Rimavskej Soboty začiatkom tohto roka oslávil životné jubileum.

Známy je aj ako dlhoročný športový lekár rimavskosobotských futbalistov. Ortopéd Pavel Láska (70) sa pre lekárstvo rozhodol na odporúčanie svojej mamy. „Ako dobrý syn som poslúchol jej radu a išiel som študovať za lekára. Mala z toho radosť. Ja som potom do toho prišiel a začalo ma to tiež baviť. Špecializácia ortopéda sa mi zapáčila, nakoľko som mal blízko k svojim aktivitám, k futbalu, ktorý som hrával ešte aj ako dorastenec,“ hovorí.

Medicínu vyštudoval v Martine. Ako športový lekár začínal v Topoľčanoch na vojenčine, kde pôsobil jednu hokejovú sezónu v tamojšom prvoligovom klube. „Keď som prišiel do Rimavskej Soboty, tak bolo miesto v nemocnici akurát na ortopédii. Prax bola ale taká, že som musel robiť na lôžkovom oddelení a v R. Sobote nebolo takéto oddelenie ortopédie,“ priblížil s tým, že sa mu podarilo v Bratislave cez profesora Emila Huraja nastúpiť k nemu na kliniku. „Je to špičková klinika aj v súčasnosti, dávali mi robiť aj menšie operácie. Nebrali ma ako konkurenciu, lebo vedeli, že odídem,“ podotkol Láska. Odrobil tam tri roky a s atestáciou sa vrátil do R. Soboty. Tam si však v nemocnici všimol, že v R. Sobote chýbajú niektoré úkony a sú potrebné, ako operácie po úrazoch, zlomeniny bedrových kĺbov či artroskopie. „Asi rok som teda pôsobil v traumatologickej klinike v Košiciach,“ dodáva. 

Lekár Láska je zároveň dlhoročným športovým lekárom. V rimavskosobotskom futbalovom klube pôsobil, aj keď účinkoval v prvej lige. „Mám precestované všetky štadióny na Slovensku. Cestoval som s mužstvom aj na vonkajšie zápasy,“ priblížil Láska, ktorý aj v prebiehajúcej sezóne je lekárom futbalistov MŠK Rimavská Sobota. „Rozhodol som sa, že po nej na tomto poste skončím. Je to bez akéhokoľvek nároku na odmenu,“ hovorí.
Rekreačne hrával aj volejbal. Teraz sa už venuje jazde na motorke a s priateľmi si občas zájdu na výlet. Ako ortopéd si vybral Hondu Varadero. „Už som aj spadol, aj ruku som si zlomil, takže už mám niečo za sebou,“ hovorí s úsmevom a dodáva, že keď na motorke previezol jeho sestru, ktorá na motorke prvýkrát sedela až ako sedemdesiatnička, tak bola z toho unesená. 

V súčasnosti stále ordinuje v súkromenj ordinácii a zaoberá sa aj s mládežou. Na základných školách kontroluje už druhý rok prípadné začínajúce deformity chrbtice u detí. „Máme na to zariadenie jediné na Slovensku a robíme to zadarmo. Myslím si, že je to správna vec. Aj keď to teraz deti nebolí, ale začne to neskôr, keď sa s tým už nedá robiť,“ zdôraznil dlhoročný ortopéd. Ako spomenul, v tejto oblasti má bohaté skúsenosti, pretože ešte za bývalého Československa sa venoval deformitám chrbtice dospievajúcej mládeže. „Na túto tému sme sa s doktorom Pavlom Krivuľkom prihlásili a aj sme úspešne obhájili výskumnú úlohu ministerstva zdravotníctva. Bola to vtedy absolútna rarita. Robili sme elektrostimuláciu pri vybočení chrbtice a obhájili sme to. Mali sme vtedy veľkú škálu pacientov z Československa a potom neskôr aj zo Slovenska,“ spomína.

Pripomína, že mládežnícky vek stále považuje za najdôležitejšie štádium vývoja chrbtice, a keď sa vtedy nezasiahne, potom sa už veľmi nedá čo robiť a len čakať, kým to začne bolieť. Mládež vtedy podľa neho dostala z nemocnice po zaškolení na doma prístroj, ktorý v noci pôsobil na sťahovanie svalstva, a to tlačilo na chrbticu, aby sa vyrovnávala. „Bola to dlhodobá liečba a bolo to vtedy zadarmo, ale po roku 1989 neboli financie a skončilo sa s tým,“ poznamenal Láska. Súčasnú situáciu v zdravotníctve či ambulantnom sektore s chýbajúcimi lekármi vníma dosť negatívne. Výchova mladých lekárov je náročná a zdĺhavá, napokon však vo veľkej miere odchádzajú do zahraničia. 

Manželka Jana tiež dlhé roky pôsobila v zdravotníctve ako psychiatrička. Ako Láska spomenul, je veľmi rád, že v jeho šľapajach sa vybral jeho syn Pavel Láska junior. Ten pracuje v Banskej Bystrici ako ortopéd a robí výmeny umelých kĺbov v Rooseveltovej nemocnici. Pôsobí však aj v súkromnej klinike, kde robí menšie operácie ako artroskopie a raz do týždňa ordinuje aj v R. Sobote. „Neviedol som ho k lekárstvu, vybral si to sám,“ podotkol jubilant Láska. Dcéra Lucia pracuje u neho v ordinácii.

Ako záverom Pavel Láska dodáva, povolaniu ortopéda sa plánuje napriek vyššiemu veku venovať aj naďalej, ako mu to zdravie umožní. 

Zdroj: vobraze.sk