Odišiel choreograf i spevák FS Rimavan. Vladimír Petrinec bol výraznou postavou kultúrneho života

Folkloristická spoločnosť i široká verejnosť smúti. Vo veku nedožitých 68 rokov zomrel Vladimír Petrinec z Rimavskej Soboty. Stalo sa tak včera vo večerných hodinách po zákernej chorobe v rodinnom kruhu vo Vlčkovciach pri Trnave, kde ho do poslednej chvíle opatrovala príbuzná Ivanka s rodinou. Posledná rozlúčka s Vladimírom Petrincom bude 18. marca na poludnie v Dome smútku v R. Sobote. Informáciu pre vobraze.sk potvrdili najbližší rodinní príslušníci. 

Žil folklórom. Petrinec bol umelecký vedúci folklórneho súboru Rimavan,  choreograf, tanečník i spevák a do jesene minulého roku aj pracovník Mestského kultúrneho strediska v Rimavskej Sobote, kde robil ešte aj v dôchodkovom veku. Ako v rozhovore pre vobraze.sk prizvukoval, folklór bol pre neho akýsi adrenalín, keď započul ľudovú pieseň. Dôchodkový vek si chcel od októbra užívať hlavne tak, že nemusí ráno vstávať na čas do práce.

Na Vladka s veľkým žiaľom spomína aj Štefan Baláž, zakladateľ FS Rimavan a bývalý dlhoročný riaditeľ Mestského kultúrneho strediska, popri ktorom súbor funguje. Boli viac ako kamaráti. „Prijal som ho do Domu kultúry, stiahol som ho k nám z hygieny, kde predtým pracoval. V súbore Rimavan tancoval, spieval, bol vynikajúci folklorista. Škoda jeho nedožitých 68 rokov, ľúto nám je. Bol to striedmy človek, musíme sa s ním dôstojne rozlúčiť,“ povedal Štefan Baláž, podľa ktorého plánujú stretnutie súboru ešte pred pohrebom. 

Správu o úmrtí prijala s veľkým zármutkom aj Milana Jutková, ktorá niekoľko rokov pracovala ako riaditeľka MsKS. Má sa s ním rozlúčiť aj na pohrebe v rámci smútočnej reči. Bol veľkým prínosom pre mestskú organizáciu aj po pracovnej stránke, ako však Jutková spomenula, oceňovala na ňom jeho ľudské kvality.

Vladimír Petrinec pochádzal z Podpoľania, do Rimavskej Soboty sa prisťahoval v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. So súborom vystupovali na mnohých festivaloch na Slovensku, ako napríklad v Detve či Východnej, v zahraničí pravidelne chodili dlhé roky na vystúpenia do východného Nemecka, navštívili Čiernu Horu, Francúzsko a mnoho ďalších krajín, na ktoré veľmi rád spomína. Každé jedno vystúpenie bolo jedinečné a zanechalo v ňom pekné nezabudnuteľné spomienky. Po pandemickom období začala situácia v Rimavane stagnovať. Zapríčinené to bolo hlavne dlhou dobou bez vystúpení a tréningov. No ako Petrinec hovoril, pomaličky sa to rozbiehalo. Veril, že prídu noví mladí folkloristi, ktorých veľmi radi privítajú vo svojich radoch. Všetci, ktorí majú vzťah k tancu alebo hudbe, tak sú v tomto rimavskosobotskom folklórnom súbore vítaní.

Zdroj: vobraze.sk