Známa fotografka Petra si v minulosti vyskúšala život v Londýne. Teraz sa venuje charitatívnym veciam a tetovaniu

Petra Rapčanová

Fotografka Petra Rapčanová si v mladosti vyskúšala život v Londýne i na Novom Zélande. Vyštudovala sklársky dizajn a dva roky pracovala v sklárňach v Poltári. Potom ale odišla do zahraničia. V centre Londýna pracovala v predajni Swarovski Crystal. Ako pre vobraze.sk uviedla, bola to cenná skúsenosť, pri ktorej získala obchodnné znalosti a vylepšila si jazykové schopnosti. Najdrahší klenot, ktorý držala v rukách, bol gepard za 30 000 eur. „Swarowski nie sú len šperky, ale robia sa rôzne výrobky a veci – komixové postavičky, zvieratá, papagáje, vykladané kryštálmi,“ upresnila s tým, že klientelu tvorili solventní zákazníci z Číny a Spojených arabských emirátov.

Po tom, čo sa po 6-tich rokoch vrátila z cudziny domov, sa začala venovať foteniu. Založila živnosť a v Hnúšti, kde aj žije, rozbehla podnikanie. Profesionálne fotila vyše desať rokov. Petre sa dlho darilo, jej fotky mali úspech a práca bola pre ňu zároveň koníčkom. Na začiatku sa prihlásila na kurz, ten však podľa jej slov dokáže naučiť len technickým veciam. „Práca s ľuďmi, prax a skúsenosti sú najviac, Tie nenahradí žiadny kurz,“ zaspomínala na svoje začiatky. Pri fotení sa snažila ísť vždy s trendami, ktoré boli u ľudí žiadané. Fotila aj hostinu známeho politka, no jeho meno nám nemohla prezdradiť. Na fotografovanie svojho koncertu v Banskej Štiavnici si ju vyžiadala kapela Hex. Pre svadbu a rodinné povinnosti ich však musela odmietnúť, čo ju veľmi mrzelo, keďže rada fotí práve koncerty a divadelné predstavenia. Ako uviedla, ide v nich najmä o hru svetla a tieňov.

Covid pred dvomi rokmi poznačil aj život Petry. „Zatváranie prevádzok na niekoľko mesiacov, žiadne svadby, ani kultúrne podujatia, neistota, čo bude ďalej, to všetko spôsobilo, že som fotografovanie zavesila po 11 rokoch na klinec,“ povedala Petra, ktorá kedysi začínala s fotením syna, detí a kamarátok.

Nezaháľala, a množstvo voľného času, ktorý odrazu mala, využila na splnenie si ďalšieho sna. Absolvovala kurz tetovania na kožu. „O tomto som podvedome vždy snívala,“ uviedla Petra. Jej prvé tetotvanie bolo „troublemaker“ na lýtko chlapcovi. Tetuje rôzne motívy. „U chlapov sú to všelijaké ornamenty, ženám sa viac páčia kvetinky, srdiečka, dávajú si vytetovať mená detičiek alebo iniciály. Keď prídu za mnou, už vedia, čo chcú, ja im len odporučím a skorigujem drobné úpravy.“

Petra je mamičkou 14-ročného chlapca a foteniu sa dnes venuje už len charitatívne. Spolu s Ivkou Jackuliakovou v rámci projektu „Zrniečka Gemera – Malohontu“ vytvorili na rok 2021 kalendár. „Fotila som jej výrobky a detičky s čelenkami. K tomu sme spravili charitatívnu výstavu pre ťažko postihnutého chlapca,“ uviedla Petra, ktorej projekt nebol posledný so zameraním na bezplatnú pomoc tým, ktorí to najviac potrebujú.

Výťažok z aktuálnych kalendárov s názvom „Labyrint Dobšinského rozprávok“ poputuje do autistickej triedy na ZŠ Dobšinského v Rimavskej Sobote.
Fotografie Petry z tohto kalendára si môžete pozrieť v Knižnici prof. Štefana Pasiara v Hnúšti. Ako Petra doplnila, najradšej vždy fotila deti. „Nič neriešia, na nič sa nehrajú. Nekontrolujú sa, či im to svedčí alebo nie, tak ako my dospelí,“ dodala s tým, že hoci sa už fotením neživí, vždy sa k nemu bude rada vracať ako ku svojmu hobby.

Petra v súčasnosti pracuje v úplne inej sfére ako vyštudovala. Ako prezradila, šlo o sklársky dizajn a po škole navrhovala dizajn sklárskych produktov. „Niektoré skončili vo výrobe a iné putovali na výstavy do Frankfurtu nad Mohanom,“ dodala Petra, ktorú môžete stretnúť na recepcii vo welnese vo Veľkých Teriakovciach.

Zdroj: vobraze.sk, archív Petra Rapčanová

Jackuliaková: Každý jeden môj výtvor je originál