Remeselník vyrezal podobizeň trénera Ramsayho, lyžiarky Vlhovej i prezidentky Čaputovej

Býval tesárom na stavbe a k drevu mal vždy blízko. Životné okolnosti a zdravie ho však nasmerovali k detailnejšej práci s drevom. Zaľúbil si vyrezávanie a jeho oporou, ale aj kritikom v jednom, sa stala jeho manželka. „Kúpila mi na Vianoce dláto, tak som sa tomu začal venovať ako samouk. Stále sa zdokonaľujem a chodím k najlepšiemu rezbárovi na Slovensku Jánovi Homolovi zo Žiaru nad Hronom. Veľmi mi s tým pomáha. Povedal mi, aby som s tým pokračoval, že mám dar, hlavne na reliéfy a na tváre. Robí sa to veľmi ťažko, aj mi to dlho trvá. Lenže konečný efekt ma baví. Teší ma, keď mi to ľudia pochválila,“ povedal 52-ročný rezbár Jozef Kilik z Lenky.

Svojmu koníčku venuje už piaty rok. Jeden obraz urobí za minimálne sedem pracovných dní. „Niektoré sú aj farebné, ale väčšinou používam čisto iba moridlá. Hovorí sa, že každý rezbár má iný typ práce. Nechcem opakovať po iných,“ podotkol. 

Prvý darček s podobizňou spravil svojmu doktorovi v Košiciach, ktorý mu operoval chrbticu. „Povedal mi, že mám dar od Boha. Tak som som si povedal, že s týmto budem pokračovať,“ tvrdí Kilik, ktorý sa inšpiroval známymi tvárami športovcov. Podľa jeho slov má dobré kontakty na hokejistov a po olympiáde v Pekingu vyrezal podobizeň reprezentačného trénera Craiga Ramsayho. „Veľmi sa mu páčila a odniesol ju ukázať aj chlapcom do kabíny po zápase. Ešte raz mi potom poďakoval cez Janka Lašáka, veľmi sa mu to páčilo,“ hovorí a dodáva, že darček mu odniesli práve prostredníctvom trénera brankárov Jána Lašáka. „Títo naši zlatí chlapci v tých časoch, sa chytili hokeja na iných pozíciách a robia nám radosť. Sme veľkí fanúšikovia aj s manželkou a tento rok sme si prišli na svoje,“ povedal. Stretnutia s týmito osobnosťami majú podľa neho osobitý náboj.

„Obraz som odniesol aj lyžiarke Petre Vlhovej, keď vyhrala Zlatý glóbus. „Bolo to na autogramiáde a trval som na tom, aby si ho odbalila na mieste. Veľmi sa jej páčil a nezabudnem na ten úsmev. Portrét si potom objednal aj jej otec,“ spomenul. Najnovšie jeho obraz dostala ako darček aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá tento týždeň prišla na dvojdňovú návštevu na Gemer.

Svoje umenie Jozef Kilik prezentuje počas leta na spoločenských udalostiach. Stretli sme ho v Klenovci na rontouke i v Jesenskom na Trhu regionálnych produktov. „Na rontouke som bol pred pár rokmi, ale iba ako návštevník. Zaujímalo ma to a počul som o nej krásne veci,“ povedal teraz už umelecký rezbár z obce Lenka na juhu Rimavskosobotského okresu. „Sme malá obec, ale sú tu dobrí ľudia,“ podotkol Kilik, ktorý je vyštudovaný opravár poľnohospodárskych strojov a venoval sa aj futbalu v Tornali. 

Zdroj: vobraze.sk, foto: album Jozefa Kilika