Majú spoločný koníček. Luciu z R. Soboty a Aliaksandra spojila láska ku koňom

Lucia Sihelská (Seraková) a Aliaksandr Serakov

Spoločný koníček spojil cesty Lucie Sihelskej z Rimavskej Soboty a Aliaksandra Serakova z Bieloruska. Starajú sa o kone pri Teplom Vrchu a venujú sa jazdeniu vo farbách klubu JK Carmina. Lucia pochádza zo známej jazdeckej rodiny Balciarovcov a má bohaté skúsenosti s parkúrom.

Aliaksander najväčšie svoje jazdecké úspechy zažil ešte na domácej pôde v Bielorusku, odkiaľ pochádza, konkrétne z mesta Gomel. Na Slovensku pôsobí už 12 rokov a pred pol rokom požiadal o slovenské občianstvo. „Nedávno som robil skúšky zo slovenského jazyka. Zvládol som to, stále sa zdokonaľujem,“ povedal v rozhovore pre vobraze.sk skúsený jazdec Serakov, ktorý sa venuje jazdeniu aj trénovaniu mladých talentov. Momentálne má žiakov v Lučenci či Rožňave. Ako spomenul, koňom sa venuje od 12-tich rokov. V Bielorusku jazdil ako profesionál, absolvoval vysokú športovú školu v Minsku a má najvyššiu trénerskú licenciu. Podľa jeho slov to bolo veľmi prísne a náročné, no neľutuje svoje rozhodnutie zostať na Slovensku.

 Pracuje pri Tornali pre ranč s koňmi, ktoré jazdí. „Ponúkli mi, aby som reprezentoval klub a chov. Ponúkli mi výplatu desaťkrát väčšiu ako mal vtedy doma,“ vysvetlil svoje rozhodovanie zostať na Slovensku. Zúčasťňoval sa na pretekoch na Slovensku i v Maďarsku, kde býva väčšia konkurencia. Zúročuje nadobudnuté skúsenosti z rodného mesta, kde majú aj olympijské jazdecké centrum. „Moja práca bola iba pretekať za štát a mestský klub,“ priblížil Serakov (36).

Venuje sa aj vlastným športovým koňom pri Teplom Vrchu, ktoré neskôr predáva. Podľa jeho slov má ponuky na prácu aj zo zahraničia, ale zanechať to tu nechce. Pred pol rokom sa mu podarilo kúpiť dom v neďalekých Budikovanoch. Ako podotkol, skĺbiť takúto prácu a rodinu nie je jednoduché. „Pretože občas sa práca prenáša aj domov. A keď je koní veľa, tak je to niekedy stále o tom istom,“ hovorí Serakov, podľa ktorého práca s koňmi je náročná a nevedia veľmi ísť ani na dovolenku, lebo sa treba starať o kone. Ide o špeciálne kone, ako holandský kráľovský teplokrvník,  ktoré sú vychovávané pre parkúr. „Stále si musím zariadiť deň, aby ich niekto prišiel nakŕmiť,“ dodal. 

Lucia Sihelská (Seraková) a Aliaksandr Serakov
Mladomanželia mali aj svadbu spojenú s koňmi. Pred úradom ich čakali biele Lipicany s kočom

Lucia a Aliaksandr sú obidvaja decembroví. Lucia sa narodila 23. a Aliaksandr 28. decembra. Svadbu mali v marci 2013. Aj svadbu v R. Sobote mali spojenú s koňmi. „Biele Lipicany s kočom čakali pred úradom a mali sme jazdu po Rimavskej Sobote,“ priblížil. A ako sa s Luciou zoznámili? „Mala koníka a prišla za mnou, aby som jej ho pomohol skrotiť. No a vidíte, ako to dopadlo,“ povedal s úsmevom. Jeho manželka prevzala jeho meno. Obidvaja pretekajú, častokrát aj na spoločných pretekoch. Kto je lepší, sa nesnaží porovnávať. „Keď žena vyhrá, ja som veľmi rád za ňu. Som šťastný, že jej sa to podarilo,“ zdôraznil. 

Počas pandémie koronavírusu sa venovali trénovaniu koní. Najbližšie ich čakajú preteky koncom apríla vo Vígľaši. „Pre mňa sa práca iba teraz začína. Doteraz sme trénovali a teraz začínam makať. Teraz musia prísť výsledky,“ avizuje skúsený jazdec Serakov.

Podobné články o šikovných ľuďoch zo zahraničia nájdete v rubrike LIVE STYLE.
Do pozornosti dávame aj tieto nasledovné články.

Neapolčan podniká v Rimavskej Sobote. Manželku má Soboťanku
Z brazílskeho Ria prišla do Rimavskej Soboty
Pochádza z R. Soboty. Zaujala na súťaži krásy v Nemecku + foto
Ľudia v Afganistane predávajú svoje deti, hovorí lekár Mir. Súvisí to s chudobou
Boduje na Benátskom karnevale ako Kňažná alebo Pani noci. Chystá aj výstavu

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Lucie a Aliaksandra Serakova