Neapolčan podniká v Rimavskej Sobote. Manželku má Soboťanku

Pochádza z Neapola. Túžil po životnej zmene, a keďže mal kamarátov po celom svete, napísal im. Tí ho aj zavolali do Bratislavy, kde strávil dva týždne. Po nich sa vrátil do Neapolu, aby si pobalil veci a presťahoval sa do slovenskej metropoly. Na Slovensku stretol aj svoju terajšiu manželku Beatrix, ktorá je rodáčkou z Rimavskej Soboty. Spoznali sa na diskotéke v Nitre, kam sa Mário vybral s kamarátmi na víkend. Po istom čase sa k nej do Nitry presťahoval a pokiaľ doštudovala, bývali tam.

Keďže túžili po vlastnom dome, rozhodli sa neskôr, že to skúsia v Rimavskej Sobote vzhľadom k tomu, že cena nehnuteľností tu bola nižšia v porovnaní s tými v Nitre. „Prišli sme, kúpili sme si dom, a keďže mojím koníčkom boli vždy autá a motorky, začal som sa živiť tým, že som lepil autofólie, “ uviedol pre vobraze.sk Mario Barretta.

Na Slovensku žije od apríla 2013. Ako poznamenal, naučiť sa slovenčinu bolo pre neho spočiatku veľmi ťažké. „Pamätám si, ako som prvý rok chodil po ulici, počul som hlasy okoloidúcich ľudí, ktorí niečo hovoria, ale nič som im nerozumel. Bolo to naozaj strašné, ale veľmi mi pomohlo to, že som vedel po anglicky a v Bratislave sa dohovoriť nebol až taký problém,“ podelil sa o poznatky. Na jednej strane to bolo dobre, ale na druhej strane išlo učenie sa slovenského jazyka bokom.

„Keďže som sa pustil do podnikania s autofóliami, bol som nútený začať rozprávať. Ako o sebe prezradil Mario, je veľmi komunikatívny človek a bolo pre neho priam trápne, že za dva – tri roky nevie rozprávať po slovensky. Zrazu to nejako opadlo, a tak ako deti, keď z ničoho nič začnú hovoriť, tak začal aj on. „Stalo sa mi, že sa ma niekto opýtal, či som Talian. Odpovedal som, že áno. Potom mi vysvetlili, že na Slovensku sa označenie Talian používa aj v inej súvislosti,“ zasmial sa. Keď mu už slovenčina konečne ako – tak išla, dozvedel sa, že v Rimavskej Sobote sa často používa maďarčina. „Ešte sa chcem zdokonaliť v slovenskej gramatike a následne by som sa možno začal učiť aj maďarčinu.“

„Keď som sa prisťahoval na Slovensko, často som porovnával život v Taliansku a tu,“ pokračuje v rozprávaní Barretta. „Prišiel som však na to, že všade je ten princíp fungovania rovnaký, len detaily sú odlišné. Najzvláštnejšie asi bolo to, že keďže je v Taliansku teplejšia klíma, ľudia trávia viac času von a tu som videl v nedeľu prázdne mesto. Pomyslel som si, že čo sa deje?,“ opísal svoj zážitok. Mario Barretta podniká v Rimavskej Sobote v oblasti gastronómie. Podnikať na Slovensku je v porovnaní s Talianskom podľa neho jednoduchšie. „Je tam veľká byrokracia a väčšie množstvo ľudí žijúcich v meste. Pamätám si, ako si môj otec, keď potreboval ísť do banky, musel zobrať dovolenku. Pol hodinu parkujete auto a dve hodiny čakáte v banke. Je bežné, že niektoré veci sa riešia aj roky. Všetko je tam veľmi pomalé“.

Mario sa podľa jeho slov už cíti byť už čiastočne Slovákom, no i tak mu veľmi chýba talianske jedlo, z ktorého je to najmä pravá neapolská pizza i teplé počasie. Paradoxne, až také horúčavy mu nechýbajú. „V lete je v Taliansku veľmi horúco a všade je naplno zapnutá klíma. Takže som bol v lete často chorý. No a, samozrejme, veľmi mi chýba moja rodina.“

Ako priznáva, má rád jedlo. Zachutilo mu aj slovenské jedlo. „Spočiatku mi slovenská kuchyňa bola ťažká, veľmi aromatická, no už som si zvykol. Mám rád halušky.“ To, čo však doposiaľ neochutnal, sú držky. „Keď som zistil, z čoho sa varia, neodvážil som sa ich ochutnať. Na Slovensku som sa naučil jesť aj polievky, „zdôraznil.

Jeho manželka Beatrix je učiteľkou slovenského jazyka. Majú spolu dvoch chlapcov, osem a šesťročného. „Keď mám voľno, snažím sa ich učiť aj po taliansky. Odmalička prichádzajú do kontaktu s inými jazykmi. Najprv to bola angličtina, ktorou sme sa doma s manželkou dorozumievali, so svokrovcami po maďarsky, v škole a škôlke po slovensky, a keď telefonujeme do Talianska, tak je to taliančina.“

Jeho novou záľubou sa stal bicykel, ktorý si zaobstaral, keď predal motorku. Učaroval mu natoľko, že ako cyklista spoznáva Rimavskosobotský okres i tie susedné, ako napríklad sedlo Chorepa, Teplý Vrch, Ratkovú, atď. „Musím uznať, že Nitra je pekné mesto, ale príroda v okolí Rimavskej Soboty je krajšia,“ uzavrel svoje rozprávanie.

Zdroj: vobraze.sk foto: album Mario Barretta